Kripto madenciliği çok büyük miktarda elektrik gerektirmesi sebebiyle iklim aktivistlerinin eleştirilerine maruz kalıyor.

KAREL ile PLAN-S'den IoT teknolojilerinde iş birliği KAREL ile PLAN-S'den IoT teknolojilerinde iş birliği

Elektrikli araba üreticisi, bu yıl faaliyete geçecek 3,8 megavatlık (MV) tesisi inşa etmek için ödeme firması Block ve blok zinciri firması Blockstream'le ortaklık kurdu.Yeni kripto para birimlerinin üretilme işlemi olan Bitcoin madenciliği çok büyük miktarda elektrik gerektirmesi sebebiyle son yıllarda eleştirilere maruz kalıyor.

Şarkul Avsat'ın  haberine göre Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi'nden elde edilen tahminler, BTC madenciliğinin Mısır büyüklüğünde bir ülke kadar enerji kullandığını öne sürüyor. Bu durum iklim aktivistlerini çevreye daha az zarar veren yeni madencilik biçimleri benimsemeleri için kripto sektörüne baskı yapmaya itiyor.

Bu konuda Bitcoin'in altında yatan teknolojiyi 'iş kanıtından' 'hisse kanıtına' dönüştürmek de dahil çeşitli çözümler önerildi. Fakat bu çözüm, mevcut madenciler arasında ulaşılması zor bir fikir birliği gerektirecektir.