Kripto madenciliği çok büyük miktarda elektrik gerektirmesi sebebiyle iklim aktivistlerinin eleştirilerine maruz kalıyor.

Elektrikli araba üreticisi, bu yıl faaliyete geçecek 3,8 megavatlık (MV) tesisi inşa etmek için ödeme firması Block ve blok zinciri firması Blockstream'le ortaklık kurdu.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarındaYeni kripto para birimlerinin üretilme işlemi olan Bitcoin madenciliği çok büyük miktarda elektrik gerektirmesi sebebiyle son yıllarda eleştirilere maruz kalıyor.

Şarkul Avsat'ın  haberine göre Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi'nden elde edilen tahminler, BTC madenciliğinin Mısır büyüklüğünde bir ülke kadar enerji kullandığını öne sürüyor. Bu durum iklim aktivistlerini çevreye daha az zarar veren yeni madencilik biçimleri benimsemeleri için kripto sektörüne baskı yapmaya itiyor.

Bu konuda Bitcoin'in altında yatan teknolojiyi 'iş kanıtından' 'hisse kanıtına' dönüştürmek de dahil çeşitli çözümler önerildi. Fakat bu çözüm, mevcut madenciler arasında ulaşılması zor bir fikir birliği gerektirecektir.