Raylı sistem araçları ile kritik bileşenlerinin yerli üretim çalışmaları hız kesmeden devam ederken fabrika testleri tamamlanan millî elektrikli trenin gelecek yıl raylarda olması hedefleniyor.

Ortadoğu Haber'in verdiği bilgilere göre, millî elektrikli tren seti üretimi kapsamında saatte 160 km hıza uygun prototipin montajı ve fabrika testleri tamamlandı, 2022'de üç tren setinin TCDD Taşımacılık AŞ'ye teslim edilmesi planlanıyor.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

Millî Elektrikli Tren Seti Projesi kapsamında geliştirilen altyapı ve yetkinlikten yararlanılarak, söz konusu tren setlerinin hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere gerekli tasarım değişikliklerinin sağlanmasıyla saatte 225 km hıza çıkabilen Milli Hızlı Tren Projesi'nin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

2018'de çalışmaları başlatılan yeni nesil 8 silindirli minimum 1200 beygirlik bir güce sahip dizel motorun prototip imalat çalışmaları devam ediyor. TÜRASAŞ tarafından tasarım, sertifikasyon ve imalat süreçleri tamamlanan yeni nesil millî yük vagonlarının ihracatı hızla ilerliyor.

Raylı sistem araçları ile kritik bileşenlerinin yerli imkanlarla üretilmesine yönelik yerli sanayinin Ar-Ge, tasarım ve üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve bu alanda millî markanın oluşturulması öngörülüyor.