ABD, İran destekli Husi güçlerin saldırılarına, çeşitli sistemleri kullanarak yanıt vermeye başladı.

Defense News'in haberine göre ABD, Abu Dabi'nin 30 km güneyinde yer alan Al Dhafra Hava Üssü'nde konuşlu Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) sistemini ilk kez operasyonel anlamda bir düşman balistik füzesini hedef almak için kullandı. 

Buna göre THAAD, Yemen'deki İran destekli Husi güçlerin BAE'ye yönelik fırlattığı orta menzilli balistik füzeyi imha etti. Husiler balistik füzelerin dışında kamikaze İHA'lar ve seyir füzeleri de kullanmış ve saldırılarda 3 sivil hayatını kaybederken 6 sivil yaralanmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, ''Pazar gecesi potansiyel bir tehdit Al Dhafra Hava Üssü'ndeki ABD askerlerini sığınağa girmeye zorladı.'' ifadeleri kullanıldı.

MMU hangardan çıktı! MMU hangardan çıktı!

Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD)

THAAD, kısa, orta ve uzun menzilli balistik füzelere karşı koymak için 1990'lı yıllarda tasarlandı. 2000 yılında ABD ordusu ve Lockheed Martin arasında imzalanan geliştirme anlaşmasının ardından sistem şimdiki haline büründü. 200 km+ menzile ve 150 km+ irtifaya sahip olan THAAD sisteminin temel amacı balistik füzelerin imhasını gerçekleştirmek.

2000-2019 yılları arasında ABD Füze Savunma Ajansı, THAAD sisteminin arka arkaya 16 başarılı test geçirdiğini duyurdu. ABD halihazırda sistemi İsrail, BAE, Guam Adası, Güney Kore ve Japonya da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarına THAAD'ı yerleştirmiş durumda. 

Sistem, 2017 yılında ABD ve Suudi Arabistan arasında imzalanan 15 milyar dolarlık anlaşma ile Riyad'a da konuşlandırılacak. Sistemin ilk yabancı müşterisi olan BAE, 2 batarya ve 96 füze için ABD'ye 3.5 milyar dolar ödeme yapmıştı.