Avustralya, hipersonik silah programı için roket motoru geliştirilmesi konusunda Fransa merkezli savunma ve havacılık şirketi Thales ile anlaştı.

Defenseworld.net sitesinde yer alan habere göre Thales Australia CEO'su Chris Jenkins, söz konusu program için KOBİ'ler ile çalıştıklarını ve bunlarla çalışmaktan memnun olduklarını dile getirdi. Thales Australia halihazırda 600'den fazla Avustralyalı küçük ve orta ölçekli işletme ve çok çeşitli silah sistemleri ile çalışıyor.

Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı

Avustralya hipersonikleri araştırma tesisi açtı

Avustralya, geçen günlerde hipersonik silahlara ilişkin ses getiren bir adım atmıştı. Avustralya, hipersonikleri araştırmak için Brisbane'de yeni bir tesis kuran Avustralya, bu tesis için 14 milyon Avustralya doları (9,8 milyon ABD doları) harcama yaptı.

Avustralya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada tesisin; savunma, endüstri, üniversiteler ve uluslararası partnetler için hipersonik teknoloji anlayışını ve kullanımını anlamalarını sağlayacak bir konum olacağı belirtilmişti.

Avustralya Savunma Bakanı Pere Dutton, "Burada geliştirilecek teknoloji bize; hipersonik teknolojinin kötücül kullanımına karşı daha iyi savunma sağlayabilmeyi ve Avustralya ulusal çıkarlarına karşı olabilecek saldırganlığı caydırmanın yanı sıra potansiyel düşmana karşı uzaktan vuruş imkanı verecek." ifadelerini kullanmıştı.