HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya

Fransız Donanması'nın yeni deniz karakol uçağı filosunun radarlarını Thales sağlayacak.

Fransız savunma şirketi Thales tarafından yapılan açıklamada, Fransız Donanması'nın deniz karakol uçağı filosunun yenilenmesi için başlatılan AVSIMAR programı kapsamında üretilecek Falcon 2000 ALBATROS uçakların radar ihtiyaçlarının karşılanması için yüklenici Fransız havacılık ve savunma şirketi Dassault Aviation ile sözleşme imzalandığı ifade edildi.

Yapılan sözleşme doğrultusunda Thales, AVSIMAR programı kapsamında üretilecek deniz karakol uçaklarına SEARCHMASTER gözetleme radarı ve navigasyon sistemi sağlayacak.

SEARCHMASTER gözetleme radarı, eş zamanlı kısa ve uzun menzilli algılama yetenekleri sağlamak için çeşitli gelişmiş radar modları kullanıyor. Thales üretimi radar, denizlerde küçük hedefleri açığa çıkarmanın yanı sıra kara araçlarını tespit etme ve hareketlerini takip etme yeteneğine de sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Çok yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve gelişmiş hedef tespit modları, zorlu çevre koşullarında bile taktik durum farkındalığını artırmak için operasyonel performansı artırıyor.

Fransız Donanması, yaşlanan deniz karakol uçağı filosunu yenilemek üzere AVSIMAR programını başlattı. Bu doğrultuda, 2025 ile 2030 yılları arasında aktif hizmetten çekilecek 8 adet Falcon 50 M ve 5 adet Falcon 200 Gardian uçağının yerini, Dassault Aviation tarafından üretilecek 12 adet Falcon 2000 ALBATROS deniz karakol uçağı alacak.