Her kullanıcının Medya Erişim Kontrol Adresi (Media Access Control Adresss) farklıdır ve bu adresler, reklam ve potansiyel saldırgan izleme faaliyetleri açısından değerlidir.TikTok’un Android uygulaması son 18 ayda platform kurallarını ihlal eden kullanıcıların MAC adreslerini topladı.

Yasal boşluktan faydalandı

2015 yılında iOS’un App Store’u ve Google Play Store, politikaları gereğince MAC adreslerinin toplanmasını engellemişti. Ancak TikTok bir yasal boşluk sayesinde kimlik tanıyıcıları elde edebildi. Wall Street Journal’ın yaptığı bir araştırmaya göre, Google Play’de bulunan yaklaşık 350 uygulama özellikle reklam menfaati amacıyla TikTok’un kullandığına benzer bir yasal boşluk kullanıyor.

Washington baskısına dayanamadı

TikTok geçen yılın kasım ayında uygulamaya son verdi. Journal bunu, Washington’daki politika değişikliğiyle gelen siyasi baskıya dayandırdı.

TikTok’un amacı diğer uygulamalardan farklı

Journal, TikTok savunmasında en iyi argüman olan; herhangi bir mobil uygulama kadar veri topladığı genellemesinin de yolunu kesti. Journal’a göre uygulamalar çoğunlukla reklam hedefleri için bu yöntemi kullanırken TikTok’un MAC adreslerini toplaması ancak saldırının göstergesidir.

OSB'lerden deprem bölgelerine önemli destek OSB'lerden deprem bölgelerine önemli destek

TikTok: Yeni sürüm MAC adreslerini toplamıyor 

TikTok konuya dair yaptığı açıklamada uygulamayı bıraktığını söyledi. TikTok, “Gelişen güvenlik sorunlarını engelleyebilmek için sürekli uygulamamızı güncelliyoruz ve TikTok’un güncel versiyonu MAC adreslerini toplamıyor.” şeklinde açıklama yaptı. Temsilci, “Kullanıcılarımızı sürekli en güncel sürümü indirmeye teşvik ediyoruz” sözlerini de açıklamalarına ekledi.