Drone'ların tıbbi malzemeleri transfer ve teslim etmek için kurulacak ağ, 40 drone istasyonundan oluşacak.

Webrazzi'nin haberine göre Drone'ların tıbbi malzemeleri transfer ve teslim etmek için kurulacak ağ, 40 drone istasyonundan oluşacak. Bunun Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki ilk örnek olduğu söyleniyor. Ağın 2022 yılında oluşturulması bekleniyor. Drone ağının acil müdahale kapsamında 24 saat çalışması hedefleniyor.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

Projenin amacı, drone'ların şehirdeki laboratuvarlar, eczaneler, kan bankaları ve sağlık tesisleri arasında tıbbi malzeme, ilaç, kan üniteleri, aşı ve numuneleri güvenli bir şekilde transfer etmesini sağlamak. Bu, tıbbi tesislerdeki doluluk oranlarını düşürmenin yanı sıra test sonuçlarının kalitesini artırmaya da katkıda bulunacak. Ayrıca drone ağının karbondioksit emisyonlarını ve trafik sıkışıklığını azaltması da bekleniyor. 

Matternet CEO'su Andreas Raptopoulos konuyla ilgili, "Bu, dünyanın geri kalanı için, genel olarak sağlık ve toplum yararına drone teslimatının nasıl başarılı bir şekilde ölçeklendirileceği konusunda bir model olacak.'' ifadelerini kullandı.

Abu Dabi Sağlık Bakanlığı Başkanı Şeyh Abdullah bin Muhammed Al Hamed ise Abu Dabi'yi MENA bölgesinde bu teknolojiyi benimseyen ve kullanan ilk şehir yapmak için çalıştıklarını belirtti. Bu şehirde yaşayan insanların yararına sağlık sektörünü iyileştirecek ileri teknolojileri uygulamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.