Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT A.Ş. tarafından yerli ve millî olarak üretilen Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT), dost ve kardeş ülke Azerbaycan ve Burkina Faso’nun ardından Togo’ya da ihraç edildi.

ASFAT'ın dizayn, prototip, seri üretim ve sertifikasyon çalışmalarını kamu ve özel sektör iş birliğiyle 14 ayda tamamladığı MEMATT, Burkina Faso’nun ardından Togo’nun envanterine girdi.

Togo’ya 2 adet MEMATT teslimatı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Togo Silahlı Kuvvetleri Bakanı Gnakade’nin teşrifleriyle gerçekleştirdi.

ASFAT A.Ş. resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “MEMATT ihracatı hız kesmiyor!Azerbaycan ve Burkina Faso’dan sonra ASFAT, Togo’ya 2 adet MEMATT teslimatını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdogan, Togo CB Gnassingbe, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar ve Togo Sil. Kuv. Bakanı Gnakade’nin teşrifleriyle gerçekleştirdi.Togo’ya hayırlı olsun!” ifadelerine yer verildi.

Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT)

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan 27 askerî fabrika ve 3 askerî tersanenin imkan ve kabiliyetlerini değerlendiren ASFAT'ın dizayn, prototip, seri üretim ve sertifikasyon çalışmalarını kamu ve özel sektör iş birliğiyle 14 ayda tamamladığı MEMATT, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kullanımına yönelik üretilmişti.

TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde

MEMATT'ın TSK'nın hizmetine sunulmasıyla eş zamanlı yürütülen ihracat çalışmalarından olumlu sonuç alınmış, Azerbaycan'a 20 araç teslimine ilişkin sözleşme imzalanmıştı.

Sertifikasyon kabiliyetinin tamamen millî imkanlarla gerçekleştirildiği, uzaktan kumandalı ve insansız bir sisteme sahip MEMATT, mayın temizleme çalışmalarında can kayıplarının önüne geçmek amacıyla tasarlandı.

MEMATT, mayınlı alanları daha hızlı ve etkin şekilde temizleyebildiği gibi, yüksek miktardaki patlayıcılara karşı mukavemetiyle dünyadaki muadillerine üstünlük sağlıyor.