TOMTAŞ Havacılık Ortak Girişim Sözleşmesi İmza Töreni’ne katılan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TOMTAŞ'ın atılacak yeni adımlarla yeniden yaşatılacağını ifade eden açıklamalarda bulundu.

1928-1941 yılları arasında ürettiği uçaklarla dönemin en iyi havacılık fabrikalarından biri olan TOMTAŞ'ın faaliyetlerinin maalesef birtakım sebeplerden dolayı akamete uğradığını dile getiren Bakan Akar, “Havacılık tarihimizde acı bir hatıra olarak kaldı.” diye konuştu.

TOMTAŞ’ın adının yaşatılmasına yönelik hayata geçirilen girişimle büyük bir sinerji oluşturulduğunu belirten Bakan Akar “Kayseri Büyükşehir Belediyesinin desteği ASFAT, TUSAŞ, TOMTAŞ Yatırım ve Erciyes Teknopark’ın katkısıyla savunma ve havacılık sanayiinde yeni başarılara imza atacağız. İnanıyoruz ki TOMTAŞ’ın yarım kalan hüzünlü hikâyesi sizlerin burada yapacağı çalışmalarla büyük bir başarı hikâyesine dönüşecek. Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden, aynı zamanda savunma ve havacılık alanında köklü tecrübeye sahip Kayseri'miz bu yapılanmaya da ev sahipliği yapacak.” ifadelerini kullandı.

Girişimin hayırlı olması temennisinde bulunan Bakan Akar, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’tan 15 Ocak’a kadar arazi tahsisini yapmasını istedi.

DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, desteği ve teşvikiyle savunma sanayisinde yerlilik ve millîlik oranının yüzde 80’lere ulaştığını ifade eden Bakan Akar, daha gidilmesi gereken önemli yolların olduğunu belirtti.

Türkiye’nin savunma sanayii ile ilgili parasını verdiği ürünleri alamadığı dönemlerin olduğunu belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi ‘kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz’. Şu ana kadar yaptığımız İHA/SİHA/TİHA, diğer ürünler hepsi ortada. Bunlar süratle gelişiyor. Daha düne kadar Mehmetçiğin kullandığı tüfeğin patenti yabancıya aitti. Tabancamız, makineli tüfeğimiz yoktu. Şu anda geldiğimiz noktada bütün hafif silahlarımızı, obüslerimizi, helikopterlerimizi, İHA/SİHA/TİHA, deniz topu yaptık. Harp silah araç ve gereçlerini tasarlayıp imal, inşa ve ihraç noktasına geldik. MİLGEM’leri ihraç ediyoruz. Büyük mesafeler katettik daha gideceğimiz çok mesafe var. Artık cin şişeden çıktı. Tankı da uçağı da yapacağız ve ülkemizin, asil milletimizin savunması ve güvenliğini sağlayacağız.”

Konuşmaların ardından TOMTAŞ Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekşi, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün tarafından Ortak Girişim Sözleşmesi imzalandı.

İmza törenine Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı için Kayseri’de bulunan Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov’un yanı sıra Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de katıldı.