Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ülkemizin savunma alanında ana muharebe gücünü oluşturacak 5’inci nesil muharebe uçağımız Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.

Bu kapsamda daha önce rüzgar tüneli, yıldırım test tesisi gibi yatırımlar için yerli firmalarla anlaşan TUSAŞ, MMU’nun gökyüzünde özgürce yol alabilmesi adına iştiraklerinden olan TRMOTOR firması ile yerli güç üniteleri geliştirmek için yeni bir protokole imza attı.

2023 yılında ilk kez hangardan çıkacak olan MMU projesi kapsamında ihtiyaç duyulacak Yardımcı Güç Ünitesi (APU - Auxiliary Power Unit) ve Hava Türbinli Başlatma Sistemi (ATSS - Air Turbine Start System) çözümlerinin geliştirilmesi için TRMOTOR şirketi ile anlaşan TUSAŞ, bu sayede MMU projesinde kritik bir aşamayı daha gerçekleştirdi.

Yeni nesil Exocet gemisavar füzesinden başarılı atış Yeni nesil Exocet gemisavar füzesinden başarılı atış

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil: “Milli Muharip Uçak ülkemizin sadece muharebe uçağı ihtiyacını karşılamayacak. MMU aynı zamanda yeni nesil hava araçları üretebilmemiz için gerekli olan tüm yapıları da ülkemize kazandıracak ve havacılık sanayinin gelişmesi için katalizör görevi üstlenecek. Bugün TRMOTOR ile vardığımız anlaşma Türkiye’nin havacılık tarihinde yeni bir sayfa açmak için önemli bir adım olacak. Yerli ve Milli 5’inci nesil savaş uçağımızın özgün ve yerli bir güce kavuşması için yeni bir adım atıyoruz. Başta savunma sanayimiz olmak üzere tüm milletimize hayırlı olsun” dedi.

TRMOTOR adına değerlendirmelerde bulunan TRMOTOR Genel Müdürü Dr. Osman Dur “Hava araçları motorları ve güç sistemleri, teknolojik ve stratejik anlamda Ülkemiz için oldukça kritik ve vazgeçilmez teknolojilerdir. Aynı zamanda malzeme, tasarım ve üretim anlamında; insan kaynağı ve teknoloji açısından kritik birikimler gerektirmektedir. Bu bilinçle, tasarım kabiliyetine sahip özgün hava araçları motorlarını geliştirmek üzere kurulan TRMOTOR, bir taraftan MMU özgün motoru için çalışmalarına devam ederken, diğer taraftan da bugün APU ve ATSS geliştirme projelerini başlatmıştır.

Türkiye, bu zamana kadar yetiştirdiği insan kaynağı, mühendislik ve danışmanlık firmaları, üniversiteleri ve uluslararası iş birlikleri ile bu teknolojilere sahip olacak güçtedir. Bu hafta açıklanan Milli Uzay Programı ile havacılık, uydu ve uzay alanındaki çalışmalar da bu teknolojilerin geliştirilmesine ivme ve güç kazandıracaktır. Hiç şüpheniz olmasın ki! Uydu, uzay ve kara araçlarında olduğu gibi hava araçlarında da tamamen bağımsız, yerli ve milli motorlara sahip olacağız” dedi.