Türk Donanması’nın gözbebeği TCG ANADOLU, özel bir projeyle anlatılıyor.

İsrail, Gazze'de çözüm değil tampon bölge istiyor İsrail, Gazze'de çözüm değil tampon bölge istiyor

TRT, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel “Oyunbozan: TCG ANADOLU” belgeselini 29 Ekim’de Türk milletinin izlenimine sunuyor.

TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı duyuru ile “Oyunbozan: TCG ANADOLU” belgeselini duyurdu.

TRT Genel Müdürü Sobacı tarafından yapılan açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100. yılında, TRT’den gururlanacağımız bir yapım… “Oyunbozan: TCG ANADOLU” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ortak yayınla TRT’de. Türkiye Yüzyılı vizyonu ve Milli Teknoloji Hamlesi sayesinde artık denizlerde kural koyan bir Türkiye var.” İfadeleri kullanıldı.

TCG ANADOLU

TCG Anadolu, görev kabiliyetleri içerisinde bir amfibi tabur ile ihtiyaç duyulan gerekli muharebe ve lojistik/destek araçlarını herhangi bir ana üs desteği olmaksızın hedef bölgelere aktarabilecek. Taşıdığı helikopterler ve insansız hava araçları sayesinde gece ve gündüz operasyon gerçektirebilecek. Ameliyathane, yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil olmak üzere revir/hastaneyi barındırması sayesinde insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi görevini üstlenebilecek. 

27.436 ton tam yüklü deplasmana ve 232 metre boya sahip ANADOLU, Deniz Kuvvetlerimizin amiral gemisi olmasıyla öne çıkıyor.

TCG ANADOLU’NUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Uzunluk: 232 m

Uçuş güvertesi uzunluğu: 202 m

Genişlik: 32 m

Azami Surat: 21 knot

Sürekli Ekonomik Sürat: 16 knot

Menzil: 9.000 nm

Seyir Süresi: 30 gün (lojistik destek almadan)