Kendi açtığı sosyal medya platformunun ilk günden hack'lenmesi ile uzun zaman sonra gündeme gelen ABD Eski Başkanı Donald Trump, sosyal medya devlerine açtığı davalarla gündemde kalmaya devam ediyor.

Kanlı Kongre Baskını'nın azmettiricisi olan Donald Trump'ın Facebook, Twitter ve Goggle hesapları bu şirketler tarafından askıya alınarak kullanıma kapatılmıştı. 7 Temmuz'da ise Donald Trump yaptığı açıklamada bu şirketlere ve yöneticilerine dava açtığını duyurdu. Trump, kanlı baskın sonrası hesaplarını kapatan şirketleri yasadışı ve anayasaya aykırı bir şekilde sansür uygulamakla suçladı.

World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu

Şarkul Avsat'ın haberine göre New Jersey'nin Bedminster ilçesinde bulunan golf kulübünde bir açıklamada bulunan Donald Trump, "Önce Amerika" sloganına destekte bulunan America First Policy Institute yetkilileri ile birlikte “Bir lider olarak Facebook, Google ve Twitter gibi teknoloji devlerine ve yöneticileri Mark Zuckerberg, Sundar Pichai ve Jack Dorsey’e toplu dava açtım.” dedi.

Twitter, Ocak ayında 5 kişinin hayatını kaybettiği kanlı Kongre Baskını’nda taraftarlarını yönlendirdiği gerekçesiyle Trump’ın hesaba girişini engellemişti.

Facebook, Haziran ayında Trump’ın hesabının en az iki sene boyunca daha kapalı olacağını ve kamu güvenliğine ilişkin risklerin azalması durumunda 2023 tarihinde açılacağını bildirdi.

Facebook ve Twitter'dan ise Trump’ın açtığı dava hakkında bir açıklama gelmedi.