Zırhlı araçlar konusunda TSK’ya ve dost/müttefik ülkelere hizmet veren, özgün çözümler üreten FNSS Savunma, PARS İZCİ ile ilk yerli motorlu 6x6 zırhlı aracı hizmete sunuyor.

FNSS Savunma'nın resmi sosyal medya hesaplarından yapılan videolu paylaşımda PARS İZCİ, savunma sanayii meraklılarına tanıtıldı.

PARS İZCİ, FNSS Savunma'nın resmi Twitter hesabından yapılan videolu paylaşımda, “Şimdi PARS İZCİ Zamanı” başlığı ile tanıtıldı.

Sosyal medyada büyük ilgi ile karşılanan bu paylaşım, Türk savunma sanayii ve FNSS Savunma’nın başarısını tekrar gözler önüne serdi.

PARS İZCİ

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS ailesinin yeni ürünü PARS 6X6 İZCİ; keşif ve iç güvenlik harekatları için özel olarak tasarlanmış, yüksek durumsal farkındalık özelliği ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, modern teknolojileri barındıran, özel maksatlı taktik tekerlekli bir araç olarak öne çıkıyor.

Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor

22 Bg/ton güç ağırlık oranına sahip olan PARS 6X6 İZCİ, dizel bir motorla donatılmıştır. 100 km/sa hıza ulaşabilen PARS 6X6 İZCİ; yüzde 60 dik, yüzde 30 yan eğimde hareket edebilip 60 cm yüksekliğinde dik engel ve 120 cm uzunluğunda hendek geçebiliyor. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahip. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırıldı. 6X6 ve 6X4 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebiliyor. Merkezî teker şişirme sisteminin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı veriyor.

Yükseklik ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlıyor. Amfibi bir araç olan PARS 6X6 İZCİ, suda 8 km/sa hıza çıkabiliyor. Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini, şeffaf zırh (balistik cam) uygulaması ve 230° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği, durumsal farkındalık ve konfor sağlıyor. Geniş şeffaf zırhı (balistik cam), aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı veriyor. Araçta kapı-kapaklar, personel koltukları, silah tutucuları ve iç aydınlatma elemanları araç personelinin de konforunu sağlayacak şekilde tasarlandı.

En az 600 km üzerinde menzili olan PARS 6X6 İZCİ, patlama ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahip. Patlak gider lastikleri sayesinde, patlak lastikle yol alabilme özelliğine sahip araçta, kendini kurtarma vinci bulunuyor. PARS 6X6 İZCİ gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebiliyor. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviye mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı. PARS 6X6 İZCİ koruma seviyesi ile hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı araçların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracından beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

Araç alt sistemlerinin; mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağlanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılıyor.