Dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC'nin Çin-Tayvan geriliminden dolayı yılın ilk yarısında üretime başlama hedefi yaşanan zorluklar nedeniyle ertelenmişti. Fakat Commercial Times raporuna göre firmanın Eylül ayında N3 (3nm) olarak adlandırılan yeni üretim sürecine başlaması ve N3 süreci ile üretilen ilk yongaların gelecek yılın başlarında müşterilerine teslim edilmesi planlanıyor.

Yeni bir üretim teknolojisini genellikle Mart ve Mayıs ayları arasında başlatmayı tercih eden TSMC şirket; normalde Apple’ın Eylül ayında piyasaya süreceği iPhone’lar için yeterli miktarda yonga üretimini gerçekleştirecekti. Ancak TSMC’nin N3 geliştirilme sürecinin normalden daha uzun sürmesi nedeniyle Apple’ın iPhone 14 serisinde farklı bir üretim süreci kullanılacak.

AML3D, ABD'den ARCEMY sistemi siparişi aldı AML3D, ABD'den ARCEMY sistemi siparişi aldı

Performans ve enerji verimliliği

Orijinal TSMC N5 (5nm) sürecine oranla ilk nesil N3'ün aynı güç tüketiminde yüzde 10 ila 15 performans artışı sunması ve aynı hız ve transistör koşullarında güç tüketimini yüzde 25 ila 30 azaltması bekleniyor. 

TSMC N3 yongalarının ilk müşterisinin ise Apple ve Intel olması bekleniyor. Apple, iPad ve iPhone 15'lerde TSMC N3 teknolojisini kullanan A17 Bionic yongaları yer alacak.