Kocaeli'nde gerçekleştirilen "Gençlerle Söyleşi" isimli programa katılan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye'nin Ay faaliyetlerinden uzay hukukuna, uzaya gönderilen uyduların yerliliğinden uzay araştırmalarına kadar bazı konulardaki değerlendirmelerini paylaştı.

Uzay Hukuku ve Uzay Ekonomisi

Gençlerle Söyleşi programında önemli mesajlar veren Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, “Ay dünyamızdaki uzay faaliyetleri için çok önemli bir istasyondur. Çünkü Ay Dünya'nın uzaya açılış kapısı olacaktır. Bu yüzden Ay'da olmak çok büyük önem arz ediyor.” dedi. Uzay hukuku konusuna da değinen Yıldırım, “Birleşmiş Milletler nezdinde gerçekleşen ve Viyana’da yapılan uzay hukuku çalışmalarına biz de iki uzman arkadaşımızla katılıyoruz. Çalışmalar olgunlaşınca ülkelerin kendi milli uzay hukukları oluşmuş olacak” dedi. Uzay ekonomisine de değinen Yıldırım, “2030 yılında uzay ekonomisinin yaklaşık 1 trilyon doları aşacağı öngörülüyor. Bana göre bu rakam çok daha fazla olacaktır.” dedi.

Uzaya bağımsız erişimimiz olmalı

Türkiye Uzay Ajansı’nın faaliyetlerine yönelik konuşan Yıldırım, “Türkiye’de en büyük kabiliyetimiz olan uydu yapımında çok ciddi mesafe aldık. Türksat 6 uydumuzu yüzde 60 civarında yerlilik oranıyla imal ediyoruz. Bu çok önemli bir gelişme. Bunu yapabilen ülke sayısı dünyada 10, 12 tane. Türkiye bu ülkelerden biri. Kendi uydumuzu, uzay aracımızı imal edebilecek kapasiteyi büyük ölçüde kazanmış durumdayız.” dedi. Milli uzay politikası ile de bilgiler veren Yıldırım, “Uzaya bağımsız erişimimiz olmalı. Bu çok kritik bir konu. Uzaya kendiniz erişemiyorsanız, bu ciddi bir handikaptır. Kritik noktalarda millilik çok önemli. Bazı kritik teknolojileri, öncelikleri belirleyerek millileştirmemiz gerekiyor, bunu da yapmaya çalışıyoruz.” diyerek görüşlerini belirtti.

Milli Uzay Programı

Milli Uzay programının 10 hedefini açıklayan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, “İlk hedefimiz ay programımız. Asıl hedef 2028 yılı sonuna kadar ayın yüzeyine yumuşak inişle bir araç indirmek. Sonra aracın taşımak olduğu roveri ay yüzeyinde gezdirerek bilimsel veri toplamak istiyoruz. Yakın bir zamanda aya ulaşacağız fakat ara hedef koyduk. 2023 sonuna kadar ilk hedefimiz hibrit roketimizle aya ulaşmak. İkinci hedefimiz uydu geliştirme kabiliyetimizi tek çatı altında toplayarak bir dünya markası oluşturmak. Ülkemize hem ekonomik hem de teknolojik olarak çok şey katacak bir proje olacak” dedi. Yıldırım, bölgesel konumlama ve zamanlama sistemini oluşturmanın da üçüncü hedef olarak belirlendiğini ifade etti.

Türkiye için sıçrama hamlesi

Uzaya erişim ve uzay limanı (Spaceport) işletmesinin dördüncü hedefleri olduğunu belirten Yıldırım, gelişmiş ülkelerin hepsinin bu tür yerleri olduğunu söyledi. 5'inci hedefin Türk astronot ve bilim misyonu olduğunu belirten Yıldırım, “Uzaya şu ana kadar 600 e yakın insan çıktı. Cumhuriyetimizin 100. yılında bir Türk vatandaşı da uzaya çıksın ve bayrağımızı uzaya götürsün istiyoruz. Üstelik bunu bilim misyonuyla gerçekleştirerek, deneyler yapacak. Bu Türkiye için sıçrama hamlesidir” dedi.

Yıldırım, diğer hedefleri ise uzay havasına ilişkin teknolojik araştırmalar, uzay nesnelerinin yerden gözlemi ve takibi, uzay sanayii eko sisteminin geliştirilmesi, uzay durum farkındalığı ve insan kaynağının geliştirilmesi ile uzay teknoloji geliştirme bölgesi olarak sıraladı. Yıldırım, Türkiye Uzay Ajansı’nın 20’nin üzerinde ülkeyle ikili ilişkiler yürüttüğünü de sözlerine ekledi. Gençlerle söyleşi programı soru cevap kısmının ardından Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım’a hediye takdimi ile sona erdi.

RTX Raytheon, ABD'nin askeri tedarik kabiliyetlerini artıracak RTX Raytheon, ABD'nin askeri tedarik kabiliyetlerini artıracak