"Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmaz" anlayışıyla yerli uzay çalışmalarına hız kesmeden ve büyük bir kararlılıkla devam eden TUA; çeşitli ülkenin kurum ve kuruluşlarıyla çalışmalarına devam ediyor.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Endonezya'nın başkenti Jakarta'nın ev sahipliğinde düzenlenen 3. Uzay Ekonomisi Liderleri Toplantısı'na katılmak üzere Jakarta'ya gitti.

Yıldırım, 3. Uzay Ekonomisi Liderleri Toplantısı'nda Türkiye'nin yeni uzay çağına bakışı hakkında katılımcı ülke temsilcilerine konuşmada bulundu.

TUA Başkanı Yıldırım ayrıca, toplantıya katılan liderlerle ikili görüşmelerde bulundu. 

Yıldırım Jakarya'ya ziyaretini resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu. Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"G-20 Uzay Liderleri Toplantısı vesilesiyle Cakarta/Endonezya’da bulunuyorum. Ülkemizi temsilen yeni uzay çağına bakışımızla ilgili konuşmamı yaptım. İkili görüşmelerimiz de devam ediyor. Gelecek uzayda!.."

3. Uzay Ekonomisi Liderleri Toplantısı'na; G20 üye ülkelerinden bakan düzeyinde 20 uzay ajansı başkanı, G20 üyesi ülkeler dışında 5 davetli ülke temsilcisi ve G20 üye ülkelerinden endüstri liderleri ve uluslararası uzay ajanslarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda özellikle uzay alanında, ekonomik ve çevresel temelli bir alan inşa etmek için uluslararası bir iş birliğinin yapılması planlanıyor.

17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü 17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü

Uzay Ekonomisi Liderleri Toplantısı'nın ilki ve ikincisi daha önce Suudi Arabistan ve İtalya'da düzenlenmişti.