TUA, kuruluşunun 4'üncü yıl dönümünde müjdeli bir açıklamada bulundu.

Kuruluşunun 4'üncü yılını, yapılan çalışmalarla taçlandıran TUA; heyecan veren yeni bir gelişmeyi duyurdu.

Türkiye'nin uzaydaki yerini alması için yerli ve millî teknolojilerin üretiminde aralıksız çalışmalarını sürdüren TUA, Milli Uzay Programı kapsamında Ay'a gidecek olan Uzay Aracına ait ilk detayları kamuoyuyla paylaştı. TUA tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye Uzay Ajansı (TUA)’nın hazırladığı Milli Uzay Programı içerisinde yer alan AY ARAŞTIRMA PROGRAMI – 1 için tasarlanmakta olan Uzay Aracına ait ilk detayları TUA’nın 4. Kuruluş yıldönümü sebebiyle kamuoyu ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyarız." ifadelerine yer verildi.

Buna göre; TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından tasarlanarak geliştirilen Uzay Aracı iki ayrı modülden oluşan bir yapıya sahip olacak. 

Platform modülü

Söz konusu modül; hem Ay’a ulaşmak için gereken ateşlemelerin yapılması hem de Ay’a ulaştıktan sonra gerçekleştirilecek seyrüsefer, görüntüleme ve bilimsel veri toplama gibi görevlerin yerine getirilmesi için gereken çeşitli alt sistemleri barındırıyor. 

Bunlar; uzay aracı veri kotarma, haberleşme, güç ve yönelim ve yörünge kontrol alt sistemlerinden oluşuyor. Tüm bu alt sistemler ile, aracın uçuş ve komuta kontrol yazılımları TÜBİTAK UZAY tarafından geliştiriliyor.

Aracın seyrüsefer sistemleri kapsamında araç yüzeylerinde birçok algılayıcı sistem de bulunacak. Bunlardan yıldızizler (star tracker) yıldızların fotoğraflarını çekip hafızasındaki haritayla karşılaştırarak aracın hangi yöne baktığını (yönelim) belirleyecek. 

Yüksek çözünürlüklü kamera ile 5 km genişlikte bir alandan 1 m’den daha iyi çözünürlükte görüntüler elde edilecek.

Geniş açılı video kamera ile Ay’a transfer, Ay yörüngesi ve yüzeye iniş aşamaları kapsamındaki operasyonlar sırasında çeşitli videolar alınacak.

İtki modülü

Hibrit itki sistemi yörünge yükseltme görevinde kullanılarak tarihçe kazanırken çift yakıtlı kimyasal itki sistemi ile yörünge ve yönelim elde etme ateşlemeleri gerçekleştirilecek.

Aracın sabit Güneş panelleri TÜBİTAK MAM'de üretildi

Ay yörüngesindeki operasyonlar sırasında +Z yönü sürekli olarak Ay yüzeyine, X doğrultusu (+ veya - X yönü) ise uçuş (hız vektörü) yönüne doğru bakacak.

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü tarafından üretilecek sabit güneş panelleri aracın hem +X hem de -X yüzeylerinde bulunacak. Böylece bu panellerden biri sürekli güç üretebilecek.

AYAP-1 görevi ile operasyonel tecrübe kazanıldıktan sonra AYAP-2 iniş aracında tamamen sabit güneş panelleri kullanılacak.

Aracın S-Bant ve X-Bant haberleşme sistemleri TÜBİTAK UZAY tarafından üretilecek

ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor

Uzay Aracında; TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilecek ve S ve X bant olmak üzere 2 farklı frekans bandında çalışan haberleşme sistemi bulunacak. 

Bunlardan S-Bant ile uzkomut ve uzölçüm (uzay aracı sağlık ve durum bilgileri) haberleşmesi gerçekleştirilecek. Ayrıca yörünge belirleme için kullanılacak mesafe ölçümleri de bu haberleşme sistemi üzerinden yapılacak. 

Yine TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilecek S-Bant antenlerin huzmesi (bakış açısı) geniş olduğu için Dünya’daki yer istasyonlarını görmek için yönlendirme ihtiyacı bulunmuyor. Bu sebeple acil durumlarda da bu sistem üzerinden haberleşme sağlanacak.

Yönlendirilebilir X-Bant anteni ile yüksek hacimli veriler (görüntü ve video gibi) yere aktarılırken, uz ölçümler de bu sistem üzerinden alınabilecek.