Türkiye Uzay Ajansı, dün bazı basın-yayın organlarında Milli Uzay Programı için ayrılan dev bütçenin 20 bin lira olduğuna dair yapılan haberin doğru olmadığını açıkladı.

TUA'nın resmî Twitter hesabından söz konusu haberi yalanlayan yazılı bir basın açıklamasında bulunuldu.

Yapılan paylaşımda, "Bugün bazı basın-yayın organlarında 'Milli Uzay Programı için dev bütçe: 20 bin lira' şeklinde yer alan iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

TUA tarafından yapılan yazılı basılı açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

"Bugün bazı basın-yayın organlarında 'Millli Uzay Programı için dev bütçe: 20 bin lira' şeklinde yer alan iddialara istinaden aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Söz konusu haberlerde yer alan 'Milli Uzay Programının 2022 yılı bütçesinin 20 bin TL olduğu' bilgisi hiç bir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.

01-15-2022 tarihli 31720 mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2022 Yılı Yatırım Programı'nda Milli Uzay Programı 1. safha çalışmaları için öngörülen 20 bin lira projenin yatırım programında izlenebilmesi için bütçe tekniği gereği 'iz bedeli' olarak belirlenmiştir.

Nitekim 2021 yılında benzer şekilde, iki önemli proje için Ajansımıza 1 milyar 890 milyon lira ödenek tahsisini müteakip 270 milyon lira ilgili kurumlara aktarılmıştır.

Devletin, stratejik önemi büyük uzay projeleri için ihtiyaç duyulan kaynağı gerektiği şekilde sağlamaya muktedir olduğuna şüphe yoktur.

2022 yılı için TUA ile alakalı yatırım programında yer alan miktar onaylanmış iken bütçe teknikleriyle ilgili maddeler üzerinden algı yönetimi yapanlara, gazeteciliğin temel prensiplerini hatırlatmak istiyoruz.

Gerçek apaçık ortadayken algı oluşturma ve ülkemizin geleceğe yönelik en değerli projelerinden biri olan 'Milli Uzay Programı'nı karalama amaçlı bu güdümlü habercilik anlayışını şiddetle kınıyoruz.

Türkiye kamuoyunu böylesi bir gündemle manipüle ederek Türkiye'nin uzay çalışmalarına gölge düşürmeye çalışanları milletimizin vicdanına havale ediyoruz.

TUA, Türkiye'nin uzay liginde hak ettiği noktaya ulaşabilmesi için gerekli tüm çalışmaları gayret ve özveri içinde sürdürmeye devam edecektir."