Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

2022'de TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından ilk defa açılan "Yapay Zeka Ekosistem Çağrısı" sonucunda desteklenmeye değer bulunan projeler için imza töreni, bugün Şişli’deki İstanbul Ticaret Odası (İTO) Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Tören, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın katılımıyla yapılacak.

Yapay zeka teknolojileri

Yapay Zeka Ekosistem Çağrısı, Türkiye'de yerleşik ve proje sonuçlarını ülkede uygulamayı taahhüt eden şirketlerin geliştirdiği yapay zeka teknolojilerinin, ihtiyaçlar doğrultusunda ürün ya da çözümlere dönüştürülmesine katkı sağlamak amacıyla planlandı. Bu destek modelinde, bilgiyi geliştiren, üreten ve ihtiyaç duyan taraflar bir araya getirildi. Yapay zeka çözümlerine ihtiyaç duyan şirketler, müşteri kurum olarak tanımlandı.

Ortak fonlama mekanizması

Proje bütçesinin belirli bir yüzdesinin bu şirketlerce karşılanması şeklinde ortak fonlama mekanizması da oluşturuldu. Başvurularda, müşteri kurum ile beraber teknoloji sağlayıcı olarak en az bir şirket, bu konuda tecrübeli en az bir üniversite araştırma laboratuvarı, araştırma merkezi ya da kamu araştırma merkezi, araştırma enstitüsü ve TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zeka Enstitüsü (YZE) ile konsorsiyum oluşturdu.

Türkiye yapay zeka ekosistemi

Program çerçevesinde "Türkiye Yapay Zeka Ekosistemi"ni harekete geçirerek, bilgi birikiminin şirketlere aktarılması, yapay zeka alanında rekabet öncesi iş birliği yaklaşımının oluşturulması ve bu alanda araştırmacı insan kaynağının yetiştirilmesi hedefleniyor. YZE, bu kapsamda geliştirilen çözümlerin temel entegrasyonundan ve oluşan bilgi birikiminin ekosisteme hızlı bir şekilde aktarılmasından sorumlu olacak.

Dört öncelikli alan

Bu amaçla, projeler sonucu elde edilecek genelleştirilmiş çözümler kataloğu, anonimleştirilmiş kullanım senaryoları veri tabanı, öğrenilmiş dersler ve iletişim platformu, tekrar kullanılabilir yazılım kütüphaneleri ve yöntem/araç öneri sistemi gibi proje çıktıları YZE bünyesinde toplanacak. Program kapsamında "Akıllı Üretim Sistemleri", "Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık", "Finans Teknolojileri" ve "İklim Değişikliğinin Etkileri" dört öncelikli alan olarak belirlendi.

22 Konsorsiyum başvuru

Kısa zamanda yoğun ilgi gören çağrıya, toplam 22 konsorsiyum başvurdu. Alanında uzman, çoklu hakem heyetlerinin değerlendirmelerinin ardından 10 konsorsiyum projesi kabul aldı. Bunlardan 7'si Akıllı Üretim Sistemleri, 1'i Finans Teknolojileri, 1'i Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık ve 1'i de İklim Değişikliği Etkileri tematik alanlarında oldu.