2022 yılında ABD yardımının, son üç yılın rekorunu kırarak 112 milyon dolara kadar çıktığı belirtildi.

MENA Defense'in haberine göre Tunus ordusu, ABD'nin dev askeri yardım programı kapsamında ayakta kalabiliyor.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Bu kapsamda Tunus ordusuna askeri teçhizatların alımı için Yabancı Askeri Fon Programı (FMF) kapsamında 85 milyon dolar, Uyuşturucu Kontrol Programı (INCLE) kapsamında 22.8 milyon dolar ve askeri eğitim programı kapsamında 2.3 milyon dolar yardım sağlanıyor.

Ancak bütün bunlara ek olarak ABD'nin, Tunus ordusuna sağladığı terörle mücadele yardımının azaldığı vurgulandı. Terörle mücadele, mayın temizleme, gizli ve müşterek operasyonlar (NADR) için ayrılan yarım miktarı bir önceki yıla göre 4 milyon dolar azalarak 2 milyon dolara kadar düştü.

ABD'nin Tunus ordusuna yönelik askeri yardımları, Tunus askeri personellerinin profesyonel düzeyde eğitilmesini sağlamış ve aynı zamanda Tunus'a NATO dışında olmasına rağmen stratejik müttefik sıfatı yüklemiştir.

Bölgede en fazla yardım sırasıyla İsrail (3.3 milyar dolar), Mısır (1.3 milyar dolar), Ürdün (425 milyon dolar) ve Fas (10 milyon dolar) gibi ülkelere yapılıyor.