Tunus'taki darbenin üzerinden çok geçmeden ABD'nin ivedilikle resmî temaslarda bulunma çabası dikkatlerden kaçmadı.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, Tunus Eski Başbakan'ı Hişam el-Meşişi'yi darbe ile görevden alıp başa gelen Tunus Cumhurbaşkanı Said Kays, resmî görüşmeler kapsamında ABD'den gelen heyeti kabul etti. ABD Başkanı Joe Biden'ın yazılı mesajının iletildiği görüşmenin detayına dair herhangi bir bilgiye yer verilmezken Tunus Cumhurbaşkanlığı resmî Facebook sayfasından yapılan açıklamada, Said'in ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jonathan Finer başkanlığındaki heyeti kabul ettiği bildirildi.

İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

25 Temmuz'da alınan istisnai tedbirlerle siyasi, ekonomik ve sosyal krizlerin yanı sıra yolsuzluk ve rüşvetle mücadele için anayasa uygulanarak halkın büyük bir kısmının taleplerine cevap verildiğini ifade eden Kays, bazı çevrelerin Tunus hakkında söylentiler yaydığı ve yanlış bilgi verdiği konusunda uyardı. Kays yaptığı açıklama ile Tunus'un Amerikan toplumuyla paylaştığı özgürlük, adalet ve demokrasi değerleri konusunda endişelenecek bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

Finer ise ABD Başkanı Joe Biden'ın Tunus'taki durumu yakından takip ettiğini ve Tunus'a ve Cumhurbaşkanına saygı duyduğunu ilettiğini bildirdi. 

Krizler darbeyi tetikledi

Arap Baharı'nın başlangıç noktası Tunus'ta belirli aralıklarla ve farklı şiddetlerde devam eden sosyal, ekonomik, politik krizlerin yanı sıra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası sağlık sisteminin kontrolden çıkması, Tunusluları 25 Temmuz'da kitleler halinde sokağa döktü.

Ülkedeki yerleşik siyasete yoğun tepkilerin gösterildiği eylemler sırasında bazı bölgelerde Meclisin en büyük partisi Nahda Hareketi'nin merkezlerine saldırılar düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkenin tehlikede olduğu sırada kendisine olağanüstü yetkiler tanıyan Anayasa'nın 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurmuş; Meclisin çalışmalarını 30 gün boyunca durdurduğunu, tüm milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığını, Başbakan Hişam el-Meşişi'yi azlettiğini ve yeni bir başbakan atayacağını, ayrıca yolsuzluk dosyaları için kendisini başsavcı olarak görevlendirdiğini ilan etmişti.

Tunus'ta bir kesim Cumhurbaşkanı'nın bu kararlarını havai fişeklerle kutlarken diğer bir kesim ise söz konusu adımların Anayasanın yanlış yorumu ve bir darbe girişimi olduğunu savundu.

Ülkede tüm gözlerin çevrildiği Kays Said, olağanüstü yetkilerin kendisinde toplandığı kararların 30 günlük sürenin yarısından fazlası sona ermesine rağmen henüz bir başbakan atamadı ve krizden çıkış için yol haritasını açıklamadı.