Kuzey Afrika ülkelerinin kaçakçılık ve düzensiz göçleri engellemek için Avrupa ülkeleri ile tatbikatları devam ediyor. 

The New Arab'ın internet sitesinde yer alan habere göre, Tunus Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Tunus ve Yunanistan Donanması'nın kaçakçılık ve düzensiz göçler de dahil olmak üzere yasadışı denizcilik faaliyetlerine karşı iki ülkenin koordinasyonunu artırmak için bu hafta Akdeniz'de ortak askeri tatbikatlar başlattığını belirtti.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Zekri, "Bu tatbikat, yasadışı göç ve kaçakçılık da dahil olmak üzere denizdeki tüm tehlikelere karşı mücadelede Tunus ile Yunanistan arasında iş birliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır." ifadelerini kullandı. Tatbikatın bir diğer hedefinin deniz gözetleme ve arama kurtarma operasyonlarını geliştirmek olduğunu söyleyen Zekri, Tunus sahili yakınlarındaki uluslararası sularda yapıldığını da sözlerine ekledi. 

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Akdeniz'deki tatbikata Tunus Donanması 1 devriye botu ve 1 özel kuvvet birliği ile katılırken, Yunanistan Donanması ise 1 fırkateyn sevk etti.