Türkiye, Türk savunma sanayiinin geliştirmekte olduğu ve geliştireceği yeni platformlarla gücüne güç katacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin meclis grup toplantısında savunma sanayiine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Önemli bir müjdeyi duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Donanması için yeni nesil bir uçak gemisi inşa edileceğini açıkladı.

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

TCG Anadolu-1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Boğazı'nda, donanmanın 100 gemiyle yaptığı resmigeçit töreninin çok önemli mesajlar ve semboller içerdiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dostlarımıza güven, hasımlarımıza korku salan bu tören vesilesiyle, donanmamız başta olmak üzere ordumuzun kabiliyetlerini görme fırsatı bulduk. Bilhassa dünyanın ilk SİHA gemisi olan TCG Anadolu'nun, donanmamızın gücüne nasıl bir güç kattığını, orada yakinen müşahede ettik.

Tabii bununla yetinmiyoruz. TCG Anadolu'nun büyük kardeşi olacak yeni nesil bir uçak gemisi inşa etmek için kolları sıvadık." ifadelerini kullandı.

ANADOLU

"İnşallah 2023 senesi bitmeden KAAN'ın havalandığını göreceğiz"

Konuşmasında Türk savunma sanayiine dair önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devam eden savunma projeleri ile ilgili konuştu.

5'inci nesil Milli Muharip Uçak KAAN ile ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, " Hava gücümüzde çarpan etkisi yapacak, 5'inci nesil mili muharip uçağımız KAAN ile ilgili çalışmalar devam ediyor. İnşallah 2023 senesi bitmeden KAAN'ın havalandığını göreceğiz.

KAAN-2

SİHA teknolojisinde çığır açan Bayraktar TB3'ün çeşitli testleri başarıyla gerçekleştiriliyor. Genel Maksat Helikopterimiz GÖKBEY, 20 bin feet irtifa testini sorunsuz bir şekilde tamamladı. AKSUNGUR İHA, milli motoruyla 30 bin fit yükseklikteki uçuşunu başarıyla yaptı." diyerek konuştu.

Erdoğan, insansız sistemlerden hava savunmaya, zırhlı kara araçlarından elektronik harp yeteneklerine kadar her alanda kendilerini sürekli geliştirdiklerini ifade ederek, son 21 yılda Türkiye'nin bu alandaki dışa bağımlığını yüzde 80'lerden bugün yüzde 20'lere kadar düşürdükleri gibi "savunma sanayiinde tam bağımsız Türkiye" hedefine de mutlaka varacaklarını vurguladı.