ANKA-SİHA'ların Türk Hava Kuvvetleri'ne olan teslimatları hız kesmeden devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen ANKA-SİHA, Türk Hava Kuvvetleri'nin gücüne güç katıyor.

Kanada ile Boeing arasında P-8A Poseidon anlaşması Kanada ile Boeing arasında P-8A Poseidon anlaşması

Bu kapsamda son olarak, üretilen 2 adet ANKA-SİHA daha Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gerçekleştirilen teslimatı resmi Twitter hesabı üzerinde yaptığı paylaşımla duyurdu.

SSB Başkanı Demir tarafından yapılan paylaşımda, "ANKA-SİHA teslimatlarımız devam ediyor. Son olarak, TUSAŞ tarafından üretilen 2 adet ANKA-SİHA’mızı daha HvKK’ya teslim ettik. Hayırlı olsun." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca teslim edilen ANKA’larda, ASELSAN üretimi CATS Elektro-Optik Gözetleme Sistemi faydalı yükünün bulunması dikkat çekiyor.

ANKA SİHA

30 Aralık 2010 tarihinden bu yana uçuş testlerine devam edilen "ANKA" İnsansız Hava Aracı Sistemi için Ekim 2013'de 10 uçaklık seri üretim sözleşmesi (ANKA-S) imzalanmıştır. ANKA-S Projesi’nde çalışmalar başarı ile devam ettirilirken Şubat 2014 tarihinde Sistem İhtiyaçları Gözden Geçirme toplantısı başarı ile tamamlanmış ve tasarım aktivitelerine hız verilmiştir.

Paralel olarak yürütülmekte olan Blok B konfigürasyonu kapsamında SAR/ISAR/GMTI radarı entegrasyon faaliyetlerine devam edilmektedir. 2014 ikinci yarısından itibaren bu sistemle testler gerçekleştirildi.

ANKA İnsansız Hava Aracı, 2014 yılında ILA Berlin Airshow'da ve Farnborough Airshow'da statik alanda sergilendi.

Gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan ANKA Sistemi, söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki faydalı yükleri taşıyor:

  • Elektro Optik Gündüz Kamera (EO Day TV),
  • SAR/MTI-ISAR Faydalı Yükü

Tümüyle kompozit yapıda tasarlanan hava aracı; mono blok gövde, sökülebilir kanat ve V-kuyruk ile katlanabilir iniş takımı, yedeklemeli kontrol yüzeyleri, ekipman bölmeleri, servis kapakları gibi bileşenlerden oluşmasıyla öne çıkıyor.

Yapıda kompozit ya da gereken yerlerde metal bileşenler, omurga, çerçeve, sehpalar yer alıyor. Arkadan itişli, piston-pervaneli tipli motor ile güçlendirilen platformda, gövde içi yakıt sistemi; kanat hücum kenarları, pervane ve diğer çeşitli ekipmanlarda buz önleme/giderme sistemleri; cihazların ısıtma/soğutma ihtiyaçlarına göre çevresel koşullandırma sistemleri gibi çeşitli alt sistemler yer almasıyla dikkat çekiyor.

Bunların yanı sıra, uçuş kontrol bilgisayarına bağlı çeşitli uçuş algılayıcıları (pilot-statik sensör, EGI (entegre GPS/INS), hareket/sıcaklık/basınç algılayıcılar, vs.), hareketlendiriciler, haberleşme ve tanıtma sistemleri, görev kontrol, kayıt ve izleme sistemleri, ara yüz üniteleri, kontrol üniteleri gibi aviyonik birimler bulunuyor.