Türk silahlı kuvvetlerine ait insansız hava araçları Suriye'nin ardında Libya'da da Rus Pantsir-S1'leri zor durumda bırakıyor.

Türk insansız hava aracı Bayraktar TB2, MAM-L atışları ile çok sayıda zırhlı aracı ve hava savunma sistemini yok etme başarısını gösterdi. İHA taaruzlarından en çok etkilenen platformlardan biri olan Rus Panstsir-S1 hava sitemleri oldu. Libya'da İHA akınları, Rus üretimi Pantsir-S1'lere en çok zarar veren platform olarak dikkat çekti.

Rus TASS Haber Ajansı'nın haberine göre, Pantsir-S1 kundağı motorlu hava savunma sistemlerinde bazı iyileştirmeler yapılacağı açıklandı. İyileştirme çalışmaları kapsamında özellikle platformların insansız hava araçlarına karşı kabiliyetleri gözden geçirilerek birtakım geliştirmelerin yapılacağı vurgulandı. Hava savunma araçlarının ihraç modelleri için de önemli iyileştirmeler yapılması bekleniyor.

Rusya, Asya'ya sattığı askeri bileşenleri geri alıyor Rusya, Asya'ya sattığı askeri bileşenleri geri alıyor

Pantsir-S1'lerin mini quadrokopterlerden büyük İHA'lara kadar olan yelpazade tüm İHA'lara karşı etkinliğinin artırılacağı belirtilen haberde, çalışmalar kapsamında platformun radar ve elektronik donanımında önemli değişikliklerin yapılmasının gündemde olduğu belirtildi.