Mart ayının başlarında Bangladeş Genelkurmay Başkanı Orgeneral Aziz Ahmet, KAPLAN Füze Sistemi’nin Haziran 2021’e dek Bangladeş ordusunun kullanımına sunulacağını açıklamıştı. Fakat ROKETSAN teslimatı öngörülen tarihin öncesinde gerçekleştirdi.  

SavunmaSanayiST’nin kendi kaynaklarından edindiği bilgilere göre; ROKETSAN, Bangladeş ordusuna yönelik TRG-300 KAPLAN Füze Sistemi'nin teslimatını gerçekleştirdi. Türkiye’de eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve ülkelerine dönen 40’dan fazla Bangladeş ordu mensubu, teslimatı sağlanan TRG-300 KAPLAN Alayı’nın altında görevine başladı. 

ROKETSAN tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen TRG-300 Kaplan füzeleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’de icra ettiği operasyonlarda aktif olarak kullanılarak muharebe sahasında da kendini kanıtladı.

İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor

Bangladeş’ten önce de Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından tercih edilen KAPLAN füzeleri, ihracat performansıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

TRG-300 KAPLAN Füzesi

TRG-300 KAPLAN Füzesi yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde 20-120 km menzilindeki yüksek öncelikli hedefler üzerinde etkili ateş gücü ortaya koymaktadır.

KAPLAN Füzesi; ROKETSAN tarafından geliştirilen K+ Silah Sistemi ve Çok Maksatlı Roket Sistemi (ÇMRS) ile uygun arayüzlere sahip farklı tipteki platformlar üzerinden atılabilmektedir.