Ermenistan ile son günlerde büyük gerginlik yaşayan Azerbaycan'a Türk devletlerinden destek mesajları gelmeye devam ediyor.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bahgdad Amreyev; Azerbaycan ile Ermenistan'ın devlet sınırı boyunca yaşanan çatışmalara ilişkin açıklamada bulundu.

Amreyev açıklamasında Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin askeri provokasyonununa ilişkin ciddi endişesini ifade ederek bu durumu kınadığını bildirdi.

TDT'den Azerbaycan'a destek Ermenistan'a uyarı

Amreyev açıklamasının devamında  şu ifadelere yer verdi:

"TDT uluslararası hukukun ilke ve normlarına bağlılığını bir kez daha teyit ederek, Güney Kafkasya'da kalıcı barış ve istikrar için Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme ve barış sürecinin önemini hatırlatmaktadır. TDT, Üye Devleti Azerbaycan'ın uluslararası kabul görmüş sınırlarının toprak bütünlüğüne ve dokunulmazlığına desteğini yinelemekte ve Ermenistan'ı, iki komşu ülke arasında varılan mevcut anlaşmalara uymaya çağırmaktadır. Sekretarya, can kayıpları nedeniyle şehitlerin ailelerine, kardeş Azerbaycan halkına ve Hükümetine taziyelerini sunarken, yaralılara acil şifalar diler."

Ne olmuştu?

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun 13 Eylül'ün ilk saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunduğunu duyurmuştu.

Bakanlık açıklamasında; Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin sabotaj gruplarının farklı istikametlerde Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşediğini ve bu durumu önlemek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar yaşandığını bildirmişti.

Ermenistan'ın provokasyonu kısa süre sonra büyük ses getiren bir çatışmaya dönüşmüş, Ermenistan 49 askerini kaybettiğini açıklamıştı.

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

Yaşanan saldırıda Azerbaycan Ermenistan'ın 2 adet S-300 hava savunma füze sistemini ve bir askeri tesisini kullanılamaz hale getirmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise ilerleyen süreçte, yaşanan saldırıda 50 askerinin şehit düştüğünü açıklamıştı.

Saldırılar sonrası bölge ülkeler arabulucuk çalışmalarına girişmişti.