Türkiye, AfganistanKazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'dan oluşan Türk Konseyi'nin Dışişleri Bakanları İstanbul'da bir araya geldi.

27 Eylül'de İstanbul’da gerçekleştirilen Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı’na ev sahipliği yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun gündeminde Afganistan'da gelinen son durum, insani yaşam şartlarının iyileştirilmesi, ekonomik istikrarın sağlanması ve 8. Türk Konseyi Zirvesi için yapılacak hazırlıkların ele alınması vardı.

Bakan Çavuşoğlu, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov’la bir önceki gün ayrıca ikili bir de görüşme gerçekleştirdi.

MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

 Afganistan konusunda Türk Konseyi olarak birlikte çalışacaklarını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, Tercihli Ticaret Anlaşması’yla Konsey ülkelerinin ticaretini daha da artıracaklarını ve aşı sertifikalarını karşılıklı olarak tanıyacaklarını kaydetti.

Yine bir önceki günün sonunda düzenlenen Türk Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısı gayrıresmi akşam yemeğinin onur konuğu ise en büyük hayali Türk Dünyası’nın birliğini görmek olan Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar oldu.

Prof. Dr. Sancar’ın yaptığı “Bilgi ve Türk Dünyası’nın Milli Uyanışı” konulu sunum Bakanlar tarafından ilgiyle dinlendi.