Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

ABD ve NATO birliklerinin 11 Eylül 2021 tarihine dek terk edeceği Afganistan’da Türkiye askeri varlığını sürdürmeye devam etmeyi planlıyor.

TRT World tarafından yapılan habere göre, ABD ve NATO’nun çekilmesinin ardından bölgede oluşabilecek güç boşluğu nedeniyle Türkiye, Kabil Havalimanı’nı koruma misyonunu belli şartlar altında sürdürmeye devam etmek için talepte bulundu.Türk yetkililerin, bu teklifi Mayıs ayında gerçekleştirilen bir NATO toplantısı esnasında yaptığı aktarıldı. Bu kapsamda NATO ve ABD ile görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Haberde Türk askerinin uluslararası uçuşların yapıldığı havalimanını koruma görevini üstlenmesinin "Ankara ve Amerika/Batı arasında son zamanlarda S-400 ve Doğu Akdeniz gündemleriyle gerilen ikili ilişkileri iyileştirebileceği" değerlendirmesinde bulunuldu.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamada, "Bizim şartlara bağlı olarak Afganistan’da kalma niyetimiz var. Şartlarımız nedir? Siyasi, mali ve lojistik destek. Bunlar yapıldığı takdirde biz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda kalabiliriz. Şartlarımızla ilgili cevabı bekliyoruz." ifadelerini kullanılmıştı. Türkiye'nin bu talebinin detaylı olarak 14 Haziran’da Brüksel’de gerçekleşecek NATO Liderler Zirvesi ile Erdoğan-Biden görüşmesi sırasında masaya yatırılması bekleniyor.