Türk savunma sanayii heyeti Nijerya'ya çıkarma yaptı.

Türk savunma sanayii temsilcileri, 5'inci Türkiye-Nijerya Savunma Sanayii İstişare Toplantısı kapsamında Nijerya'nın başkenti Abuja'ya bir ziyarette bulundu.

TUSAŞ, ROKETSAN, ASELSAN, BMC ve Otokar gibi şirketlerin yer aldığı 10'dan fazla şirketten oluşan heyet, başta Nijerya Savunma Bakanı Bashir Salihi Magashi olmak üzere pek çok üst düzey askeri yetkili ile bir araya geldi.

5'inci Türkiye-Nijerya Savunma Sanayii İstişare Toplantısı'nda kapsamında Türk heyeti, Nijeryalı yetkililere savunma ürünlerini tanıttı ve olası iş birlikleri üzerine istişarelerde bulundu.

Türkiye Abuja Büyükelçiliği, Türk savunma sanayii heyetinin Nijerya'ya gerçekleştirdiği ziyareti resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de

Türkiye Abuja Büyükelçiliği tarafından yapılan paylaşımda, "Büyükelçi Bayraktar, 5. Türkiye-Nijerya Savunma Sanayii İstişare Toplantısı için Abuja’ya gelen Türk savunma sanayii firmalarının temsilcileriyle çalışma yemeğinde bir araya geldi." ifadelerine yer verildi.

Türkiye ile Nijerya arasındaki savunma iş birliği  

Nijerya, son yıllarda büyük ivme kazanan Türk savunma sanayii ürünlerine ciddi ilgi duyuyor. Türk S/İHA'larından zırhlı araçlarına kadar birçok alandaki ürünlere ilgi duyduklarını defalarca dile getiren Nijerya, Türkiye ile uzun soluklu bir savunma iş birliğine hazırlanıyor.

Bu kapsamda ilk adım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekim ayında Nijerya'ya gerçekleştirdiği ziyaretle atıldı. Bu ziyaret sırasında, Türkiye ile Nijerya arası Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması imzalandı.

İmzalanan anlaşma ile Türkiye ve Nijerya, önümüzdeki süreçte birçok platformu içeren Türk savunma ürünleri için ciddi iş birliğine gitmesi bekleniyor.