Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

Türk savunma sanayiinden ihracat rekoru geldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi yayımladığı raporda 2022 yılının ihracat verilerini kamuoyuna duyurdu.

Tüm sektörlerin ihracat rakamlarının yer aldığı raporda savunma sanayii sektörünün ihracat rakamları dikkat çekti.

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü tarafından Mart 2022 yılında gerçekleştirilen ihracat, 327.7 milyon ABD Doları olarak açıklandı.

2021 yılının tamamında 3.2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan sektör, yıllık ihracat rekorunu 2021 yılında kırmıştı.

2022 yılının başında ise birçok yeni ihracat haberiyle gündeme gelen savunma sanayii sektörü, 306.7 milyon ABD Doları ihracat ile yeni yıla giriş yapmıştı.

Sektör, Mart 2022’de de Şubat 2022’nin başarısını sürdürerek 327 milyon ABD Doları değerinde ihracat gerçekleştirdi.

Sektör tarafından 1 Ocak – 31 Mart 2022 döneminde gerçekleştirilen ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %48.6’lık artış ile 961 milyon ABD Doları oldu.

Afrika ülkerine yapılan ihracatlar dikkat çekti

Sektörün Ocak 2022 ihracatında; ABD, Filipinler, Senegal, Togo, Ruanda öne çıktı.

ABD’ye Mart ayında 81.7 milyon ABD Doları değerinde ihracat gerçekleştiren savunma sanayii firmaları, Güney Asya ve Afrika ülkelerine yaptığı ihracatlarla dikkat çekti.

ABD’nin ardından en çok ihracat yapılan ikinci ülke olan Filipinler’e 80.9 milyon ABD Doları değerinde ihracat gerçekleştirildi.

Afrika ülkelerine de yönelen savunma sanayii sektörü Senegal’e Mart ayında toplamda 38.2 milyon ABD Doları değerinde ihracat yaptı.

Togo’ya 16.8 milyon ABD Doları, Ruanda’ya da 14 milyon ABD Doları değerinde ihracatlar gerçekleştiren sektör, Afrika pazarındaki varlığı güçlendirmeye devam etti.

Özellikle Senegal, Togo ve Ruanda gibi ülkelerin Türk savunma sanayii şirketlerinin radarına girmesi ve bu ülkelere önemli miktarlarda ihracat yapılması sektör uzmanları tarafından ilgi çekici bulundu.

Adı geçen ülkelere insansız hava aracı ihraç edildiği tahmin ediliyor.