Milli Savunma Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Savunma Sanayii Başkanlığı Savunma Sanayii Akademisi ve Türk Tarih Kurumu iş birliğiyle 12-14 Mayıs'ta Türk Harp Sanayii Tarihi Sempozyumu düzenlenecek.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

İlk defa düzenlenecek olan sempozyumun her iki senede bir olmak kaydıyla devamının da yapılması hedefleniyor.

Sempozyum, bugüne kadar Türk harp sanayiini ele alan ilk sempozyum olma özelliğini taşıyor. Sempozyum, Türk askerî sanayiinin en eski çağlardan günümüze gelişiminin ortaya konması için bir başlangıç olması ve konu uzmanlarının bir araya gelmesi amacıyla gerçekleştiriliyor.

Türk askerî sanayiine dair teknik ve teknolojik gelişmeler, harp sanayiine dair önemli şahsiyetler ve müesseseler, projeler, askerî/savunma sanayiinin gelişim sürecine dair kültürlerarası etkileşim de dahil olmak üzere pek çok temel ve spesifik konunun ele alınması bekleniyor.

Geniş bir katılım olacağının tahmin edildiği sempozyumda ayrıca antik çağlardan modern çağlara dair bir silah sergisi ve 14 Mayıs’ta da “Tarih Boyunca İstanbul Boğazı’nın Savunma Anlayışı: Boğaz Tahkimatı, Kaleler, Tabyalar” temalı gezi yapılacak.

Sempozyumla ilgili detaylı bilgi için https://msu.edu.tr/sayfadetay.aspx?SayfaId=2749&ParentMenuId=3 sayfasına tıklayınız.