11 ili vuran Kahramanmaraş depreminin ardından 'Türkiye Tek Yürek' deprem bağışı kampanyasına Türk savunma sanayii şirketleri damgasını vurdu.

Depremzedelere yönelik düzenlenen kampanyada bankacılık şirketlerinden sonra en büyük yardım Türk savunma sanayii şirketlerinden geldi.

Depremin meydana geldiği günden beri bölgeye çeşitli yardımlarda bulunan Türk savunma sanayii; kampanyaya 3.6 milyar TL'lik bir destek verdi.

Almanya ile Portekiz arasında P-3C Orion anlaşması Almanya ile Portekiz arasında P-3C Orion anlaşması

Ortak canlı yayında düzenlenen programa bağlanan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 3.6 milyar TL'lik yardımın 600 milyonunun ROKETSAN, ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN ve STM'den geldiğini ve hızlıca AFAD’a tahsis edildiğini açıkladı. Başkan Demir yardımın 3 milyar liralık kısmıyla da depremzedelere konaklama ve iş imkanı sağlanacağını duyurdu.

Bölgeye gönderdiği sensör ve İHA'larla yüzlerce depremzedenin kurtarılmasında aktif rol oynayan Türk savunma sanayii şirketlerinin çalışanları da bölgede arama kurtarma ve yardım faaliyetlerini duvar arkası radar, çubuk kamera, termal kamera, yeraltı görüntüleme ve analiz cihazı, göçük altı görüntüleme cihazları, güneş enerjili kameralar ve 2000 adede yakın jeneratörle aralıksız sürdürüyor.

BAYKAR'ın ise Türkiye Tek Yürek kampanyasına yaptığı bağış, diğer yardımlarıyla birlikte toplamda 2 milyar TL'ye ulaştı.