Azerbaycan, Katar, Ukrayna, Polonya, Türkmenistan, Kırgızistan ve birçok ülkeye daha ihraç edilen Türk SİHA'larının Afrika ülkeleri tarafından da büyük ilgiyle karşılanması Yunanistan'ı bir kez daha korkuttu.

Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı

Azerbaycan, Libya ve Suriye'deki muharebe sahalarında büyük başarılara imza atan Bayraktar TB2'lere sahip Türkiye'nin diplomasideki başarısı Yunanistan'ı büyük bir endişeye sevk ederken bu korku Yunan basınına da yansıdı.

Yunan Kathimerini gazetesinin 27 Aralık 2021 tarihli ve "Atina 'drone diplomasisine' çare arıyor" başlıklı haberinde; Türkiye'nin Bayraktar TB2'lerle "çok sayıda ülkeye sızdığı" dile getirilirken Hristiyan nüfusunun fazla olduğu Etiyopya'nın da bunun içinde olduğu tedirginlikle ifade edildi.

Kathimerini, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın birkaç gün önce Yunan komutanların katılımıyla olağandışı bir toplantı gerçekleştirildiğine ve toplantıda Ankara'nın diplomatik ilişkilerini artırmak için SİHA'lardan nasıl faydalandığının ele alındığına yer verdi.

Haberde ayrıca; Etiyopya'nın dışında Nijerya'nın da Türk SİHA'larına ilgi gösterdiği ve anlaşma sağlanması halinde Türkiye'nin Sahra Altı Afrika'ya ulaşacağı kaleme alındı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın 2022 yılının ilk günlerinde bir Afrika turuna başlayacağı ve Nijerya ve Angola'yı ziyaret edeceğinin aktarıldığı haberde, Polonya'nın Bayraktar TB2 SİHA satın almasının Atina'ya büyük bir tedirginlik yaşattığı ve Letonya ve Macaristan'ın da Türk SİHA'ları için sırada olduğu kaydedildi.