Rusya'dan Almanya'ya uzanan bir denizaltı boru hattı olan Nord Stream 2 boru hattı projesine yönelik yaptırım kararı dün yapılan oylama sonucunda ABD Senatosu’ndan geçmedi. Cumhuriyetçilerin Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edileceği endişesi ile meclislerine taşıdıkları projeye Biden yönetimi karşı çıktı. 55’e karşı 44 olarak sonuçlanan oylamada 60 nihayi sayısına ulaşılamadığı için yaptırım uygulanamayacak.

Biden yönetimi ve Kongre'deki müttefikleri, Teksas Cumhuriyetçisi Senatör Ted Cruz liderliğindeki yasanın, boru hattının inşaatı neredeyse tamamlanmış olduğu için Rus etkisine karşı zaten çok az bir etkisi olabileceğini savundu. Öte yandan Biden ve destekçilerinin bir diğer endişesi ise yaptırımların ABD ve Almanya arasında sorun yaşatabileceği konusu…

The New York Times’ta yer alan habere göre şimdi Cumhuriyetçiler Demokratları, Rus saldırganlığını kontrolsüz bırakmakla suçluyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky ise Biden yönetiminin geçtiğimiz yıl boru hattı yaptırımlarından feragat etmesini hayal kırıklığı olarak tanımlarken Twitter hesabından sürekli olarak yaptırım tasarısının tanıtımını yapıyordu.

Proje için kilit bir role sahip Almanya ise geçtiğimiz Kasım ayında askıya almış ve Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının %17 arttırmıştı. Ancak bu bir ret anlamına gelmiyor. Almanya 10 milyar euro’luk bu projenin Alman yasalarıyla uyumlu olması halinde onaylanabileceğini belirtmişti.

Projenin hayata geçmesi durumunda Rusya’nın Arktik bölgesinden Almanya’ya Baltık Denizi’nin altından direkt olarak doğalgaz taşınabilecek. 1225 km. uzunluğa sahip boru hattı Rusya’nın Almanya’ya gaz ihracatını ise 2 katına çıkartacak.

Almanya, Leopard 2A8 tanklarını dört ülkeye satmak üzere Almanya, Leopard 2A8 tanklarını dört ülkeye satmak üzere

Tüm bunlar yaşanırken akıllara, Türkiye’nin Rusya ile çıkarları doğrultusunda ilişki kurduğunda ABD’nin uyguladığı hamleler geldi. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Kongre'ye sunduğu raporda, Nord Stream 2 şirketinin CEO'su Matthias Warnig ve şirketin dört diğer çalışana yönelik yaptırımlardan vazgeçilmesinin ABD'nin "ulusal çıkarları" ile örtüştüğü ifade edilmiş ve söz konusu yaptırımların ABD'nin Almanya, AB ve Avrupa'daki diğer müttefiklerle olan ilişkisine zarar verebileceği belirtilmişti.

Bunun yanı sıra Türk Akım'daki şirkete yaptırım uygulanmış ve ABD'nin yaptırım yasaları uyarınca, Kuzey Akım 2 ve Rus doğal gazını Türkiye'ye taşıyacak Türk Akım projeleri kapsamında boru döşeme işini üstlenen dört Rus gemisi ve dört Rus şirketine de yaptırım uygulanacağı ifade edilmişti.