Türkiye, kardeş ülke Azerbaycan ile yeni bir savunma iş birliğine imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği antiterör operasyonu sonrası Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in davetiyle Nahçıvan’a ziyaret gerçekleştirerek, Türk savunma sanayii tarafından modernize edilen Nahçıvan Onarım Üretim Askerî Kompleksi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Kurdele keserek açılışı gerçekleştiren liderler, daha sonra askerî kompleksi gezdi.

ASFAT öncülüğünde modernize edilen tesis, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan araç ve ekipmanların üretim, bakım ve onarımını üstlenecek.

1695651504_55646cc0849d96a832684193fdeb60bb

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin Karabağ’da bulunan ayrılıkçı güçlere karşı başarıyla icra ettiği antiterör operasyonu sonrası gerçekleştirdiği ziyarette ana gündem; askeri, ekonomik meseleler ve Zenzegur Koridoru’nun önemi üçgeninde oluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşme esnasında Azerbaycan lideri Aliyev'e kendisinin ve milletinin Azerbaycan'ın Karabağ mücadelesinde koşulsuz yanında olduklarını bir kez daha vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde liderler, iki ülke arasında sağlam temellere dayanan savunma ilişkisi kapsamında yeni iş birliklerini dair görüş alışverişinde de bulundu.

Nahçıvan’a gerçekleştirilen ziyaret kapsamında; askeri, güvenlik ve savunma alanlarında yetkili isimler olarak Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Milli İstihbarat Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eşlik etti.

Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi

F636Q2gWMAABn3y