Türk savunma sanayiinin milli insansız hava araçlarında yakaladığı ihracat başarısı, beraberinde yeni fırsatlar getiriyor.

Türkiye'nin öncü savunma şirketlerinden ASELSAN, ROKETSAN ve BAYKAR, tarihi AKINCI TİHA ihracatı sonrası Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ve bağlı olduğı şirketler ile çeşitli anlaşmalara imza attı.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gerçekleştirilen imza törenine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol katıldı.

2023-07-17-suudiarabistan-049

Bilindiği üzere BAYKAR, Suudi Arabistan ile Temmuz 2023'te AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracının (TİHA) satışı ve iş birliği için sözleşme imzalamıştı. Bu imza, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi olarak kayıtlara geçmişti.

Bayraktar AKINCI sözleşmesi ile Türk savunma sanayii şirketleri için Suudi Arabistan'a birçok ihracat için kapı açılmış oldu.

AKINCI TİHA, Suudi Arabistan'da üretilecek

Gerçekleştirilen kapsamlı imza töreninde BAYKAR, Suudi Arabistan devletine ait Saudi Arabian Military Industries (SAMI) ile Bayraktar AKINCI için Teknoloji Yerlileştirme Mutabakatı imzaladı. Böylelikle, Türk insansız hava araçları için Suudi Arabistan ile ortak üretime gidilecek ve teknoloji transferi gerçekleştirecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, "Bayraktar AKINCI ihracatı ile savunma ve havacılıkta Cumhuriyet tarihinin en büyük ihracat anlaşmasını geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile imzalamıştık.

BAYKAR SAMI

Bu kapsamda Bayraktar AKINCI TİHA’nın Suudi Arabistan’da üretimi için SAMI Defense ile kapsamlı bir işbirliği anlaşması imzaladık. Böylece Türkiye ve Suudi Arabistan arasında güçlü ve stratejik bir iş birliği gerçekleşiyor. Dostluk bağımız daha da güçleniyor. Bölgesel ve küresel istikrar için tarihi adımlar atılıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığımızın rehberliğinde BaykarTech olarak sektörümüzün gelişimi için de gayret gösteriyoruz. İş birliği yaptığımız firmalarımız da açtığımız yolu takip ederek ekosistemimize büyük katkı sağlıyor. Birçok alanda birlikte çalıştığımız Aselsan ve Roketsan da bu kapsamda sahip oldukları deneyim ve tecrübeyi Suudi Arabistan savunma sanayinin gelişmesi için kullanacak. Bu sayede Türk savuna ve havacılık sanayiinde alt sistem üreten yüzlerce firmamız için de ihracat kapısı ve yeni iş alanları açılacak. Bu anlaşmalar için çaba gösteren herkesi tebrik ederim." ifadelerini kullandı.

ROKETSAN'ın akıllı mühimmatları için anlaşma

AKINCI TİHA'nın Suudi Arabistan'a ihracatı sonrası Riyad ile anlaşma imzalayan şirketlerden biri de ROKETSAN oldu. 

Türk insansız hava araçlarının vazgeçilmesi olan akıllı mühimmatlar ve ayrıca güdüm kitleri teknolojileri için ROKETSAN ile National Company for Mechanical Systems (NCMS) ile bir mutabakat zaptı imzaladı.

ROKETSAN Suud

İmzalanan mutabakat zaptı ile ilgili ROKETSAN tarafından yapılan açıklamada, "Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, ROKETSAN ürünlerinin ortak üretimine yönelik olarak Suudi Arabistan Krallığı ile niyet anlaşması imzaladık. İmzaladığımız anlaşma ve Baykar’ın ihracat başarısıyla birlikte, savunma ve havacılık sanayii ihracatımızın hızla arttırılması yolunda emin adımlarla ilerliyoruz." ifadelerine yer verildi.

ROKETSAN, IDEF’23'te ilk defa IIR Güdümlü MAM-L, IIR Güdümlü MAM-T ve Hibrit Arayıcı Başlıklı MAM-T mühimmatlarını sergilemişti. Bahsi geçen mühimmatların tamamı, SİHA platformlarının kullanımlarına özel olarak geliştiriliyor.

ASELSAN'dan birçok teknoloji için imza

Türk İHA'larının geliştirimesinde alt sistemlerin vazgeçilmesi olan ASELSAN da Suudi Arabistan ile birçok teknoloji hususunda iş birliğine gidiyor.

ASELSAN ile NCMS arasında imzalanan zapt kapsamında BAYKAR'ın ihracatını yaptığı İHA ve SİHA'larda kullanılmak üzere elektro-optik gözetleme ve hedefleme sistemleri, güdüm kitleri ve güdümlü mühimmat alanlarında yerelleştirme de içeren ortak çalışmalar yürütülecek.

ASELSAN SUUD

Konu ile ilgili konuşan ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, "Faydalı yüklerimiz ile değer katttığımız Bayraktar AKINCI TİHA'nın Suudi Arabistan’a ihracatı savunma sanayimiz açısında tarihi başarılardan biri. İmzaladığımız yeni anlaşma ile bu önemli projeye alt sistemlerimizle katkı sağlayacağız. Savunma Sanayi Başkanlığımızın liderliğinde ihracat odaklı büyüme vizyonumuzu adım adım hayata geçiriyoruz. Emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, Ülkemize ve Milletimize hayırlı olmasını diliyoruz." dedi.

KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan

Yapılan anlaşmalar ile Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki savunma iş birliği pekiştirilmiş oldu. İki ülke arasında savunma iş birliğinin ilerleyen zamanlarda farklı teknolojilerde de geliştirilmesi bekleniyor.