Türkiye ile Suudi Arabistan, savunma alanındaki iş birliklerini genişletiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti kapsamında iki ülke arasında çeşitli savunma anlaşmalarına imza atıldı.

Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Savunma Bakanlığı Arasında İş Birliğine İlişkin Uygulama Planı, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman Al-Suud tarafından imzalandı.

2023-07-17-suudiarabistan-039

Bu anlaşmanın yanı sıra Suudi Arabistan’ın askeri yetenekleri geliştirmek amacıyla Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar Arasında İş Birliği Sözleşmesi'nde Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari'nin imzaları yer aldı.

Baykar ile imzalanan sözleşme kapsamında Riyad, silahlı kuvvetlerinin hazırlık durumunu artırmak amacıyla Türkiye’den AKINCI TİHA satın alacak ve savunma ve üretim yeteneklerini güçlendirecek.

Suudi Arabistan ile imzalanan bu sözleşme ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi gerçekleştirildi.

Suudi Arabistan'a gerçekleştirilen AKINCI TİHA ihracatının sözleşme bedelinin 5 ila 7 milyar dolar arası olduğu tahmin ediliyor.

Suud medyasında yer alan haberlerde, bu iş birliğinin Baykar'dan S/İHA tedarikinin yanı sıra teknoloji transferi ve ortak üretim projeleri için de fırsatlar oluşturacağı belirtildi.

Geçtiğimiz dönemlerde Suudi Arabistan'ın Türk S/İHA'larını ilgi duyduğu Türk ve Suud basınına yansımış olup Riyad hükümetinin S/İHA tedariki yapacağı iddialarını güçlendirmişti.