İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’nin İstanbul’u ziyaret etmesi ve İngiltere’nin Türk savunma sanayiine uyguladığı ihracat kısıtlamalarını kaldırması, “iki ülke arasında yeni bir askeri iş birliğine gidilebilir mi?” sorusunu beraberinde getirdi.

Geçtiğimiz günlerde NATO Dışişleri Bakanları Zirvesine katılan ve Türkiye-İngiltere ilişkileri açasından önemli açıklamalarda bulunan T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere’nin savunma sanayiine yönelik olarak Türkiye’ye uyguladığı ihracat kısıtlamalarını kaldırdığını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamada,

“İngiltere Dışişleri Bakanı Truss ile görüştük. Cumhurbaşkanımız ve Boris Johnson arasındaki görüşmelerin detaylarını konuştuk. İngiltere Türkiye’ye ihracat kısıtlamalarını kaldırdı. Bundan memnuniyet duyuyoruz. İş birliğimiz geliştirmek istiyoruz. Özellikle iş birliği konusunda alınan kararların takibini yapmak konusunda anlaştık.” ifadelerine yer verildi.

Bakan Çavuşoğlu açıklamasında uçak gemisi dahil bazı projelerde iş birliği yapılmak istendiğini belirtti.

Ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri Heyeti İngiliz Donanmasına ait HMS Queen Elizabeth uçak gemisini ziyaret edip gemide incelemelerde bulundu.

Ben Wallace “üçlü bakanlar toplantısı” için İstanbul’da

Bakan Çavuşoğlu’nun ardından Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da İngiliz mevkidaşıyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Bölgesel ve uluslararası alanda birçok konunun ele alınacağı Türkiye-İngiltere-İtalya Savunma Bakanları üçlü toplantı için İstanbul’da buluştu.

İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın ev sahipliğinde bugün İstanbul'da düzenlenecek üçlü toplantıya katıldı.

Ülkeler arasında savunma ve güvenlik alanındaki ilişkilerle bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulan toplantıda Ukrayna bağlamındaki gelişmeler de ele alındı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’nin Türk savunma sanayiine olan ilgisi tüm dünya tarafından biliniyor.

Kısıtların kaldırılması Türk havacılığı için oldukça önemli

3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı 3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı

İngiltere’nin Türkiye’ye yönelik ihracat kısıtlamalarını kaldırması, özellikle Türk havacılık sektörü için kritik öneme sahip.

Türkiye, Milli Muharip Uçak (MMU) ve HÜRJET gibi projelerde İngiliz firmalarıyla yakın iş birliğinde bulunuyor.

Hatta Milli Muharip Uçak’ta kullanılacak motorun, İngiliz Rolls-Royce şirketi ile ortaklaşa üretilmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili olarak kısa süre önce Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından; TUSAŞ ana yükleniciliğinde yürütülen ve Türk savunma sanayiinin mega projesi olan Milli Muharip Uçak (MMU) hakkında önemli açıklamalar yapıldı.

ABD’den tedarik edilecek F110 motoruna ilaveten bir alternatif bir motor seçeneğinin olduğunu açıklayan Savunma Sanayii Başkanı Demir,

“Milli motor için Rolls-Royce firmasıyla bir çalışma ihtimalimiz vardı. Burada bazı endişelerimiz vardı, gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda bu endişeleri giderdik. Çalışmalar başladı.” ifadelerini kullanmıştı.

Rolls-Royce, Türkiye’de yerleşik Kale Grubu ile de yakın ilişkilere sahip. Kale Grubu bünyesinde bulunan Kale ArGe şirketi, Türk füzelerine güç veren milli turbojet füze motorlarının geliştirilmesini başardı.

Daha önce İngiliz Rolls-Royce şirketi,Kale Grubu ile birlikte 2017 yılı içerisinde ‘TAEC Uçak Motor Sanayi A.Ş.’ adında bir şirket kurulmuştu. Kurulan şirketin %51 hissesi ise Kale Grubu’na aitti.

Milli Muharip Uçak’ın 2023 yılında hangardan çıkış yapması, 2025 veyahut 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi ve 2029 yılında ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi planlanıyor.