Romanya'nın ilk Bayraktar TB2 teslimatı 2024'te Romanya'nın ilk Bayraktar TB2 teslimatı 2024'te

ABD Kongresi'ndeki muhalefet nedeniyle mevcut F-16 filosu için 40 yeni F-16 uçağı ve 79 modernizasyon kiti konusunda aşama kaydedilmemesi üzerine Türkiye, yönünü İngiltere’ye çevirdi. 

Middle East Eye haber kaynağına konuşan üç ayrı kaynağa göre Türkiye; savaş uçakları, nakliye uçakları, motorlar ve fırkateynler de dahil olmak üzere büyük bir silah paketinin olası satışı konusunda İngiltere ile görüşmelerde bulunuyor.

Kaynaklar, Milli Savunma Bakanı Akar ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın görüşmeleri sırasında Ankara'nın Eurofighter jetleri, C-130J nakliye uçakları ve Type 23 fırkateynleri ile Türkiye'nin modası geçmiş M60 muharebe tankları için motor satın alma olasılığını araştırdıklarını söyledi. Kaynaklara göre böyle bir anlaşmanın tahmini değeri 10 milyar doların üzerinde. 

Middle East Eye konuşan Türk yetkili, “Bu platformlarda olanakları değerlendiriyoruz; ancak görüşmelerin son aşamasında değiliz.” dedi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Wallace ve Akar, tedarik konusu dahil birçok meseleyi görüştü. Bazı alanlarda ilerleme kaydedildi." dedi.

Bir savunma sanayii kaynağına göre Türkiye; 24 ila 48 uçağın bulunduğu iki Eurofighter filosu almak istiyor.

İkinci bir kaynak, sürecin kolay olmayacağına, teknik düzenlemelerin ve TSK içerisinde eğitim gerekeceğini ifade etti.