General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı

Terör örgütlerine destekleriyle bilinen İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik konusunda görüşme trafiği hız kesmeden devam ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşının ardından olası Rus tehdidine karşı NATO’ya katılmak isteyen fakat YPG/PKK terör örgütlerine olan destekleri gerekçesiyle de Türkiye'nin onayını alamayan İsveç ve Finlandiya; NATO Zirvesi öncesi Türkiye ile yeni bir görüşme gerçekleştirecek.

"Geri adım atmamız söz konusu değil"

Görüşme öncesi Türkiye; İsveç ve Finlandiya'nın teröre verdiği desteği kesmemeleri durumunda NATO'ya katılmalarına onay vermeyeceğini bir kez daha hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım müzakereleri için önemli açıklamalarda bulundu.

Kalın yaptığı açıklamada, "İsveç ve Finlandiyalı muhattaplarımızla iki toplantı yaptık. Dün Cumhurbaşkanımızın NATO Genel Sekreteri ile yaptığı telefon görüşmesine binaen biz 3'üncü tur görüşmeleri için Dışişleri Bakan Yardımcımız Sedat Önal Bey'le birlikte tekrar yarın sabah Brüksel'e gidiyoruz. Madrid zirvesi öncesi bir tur daha yapacağız. Biz meseleyi, üzerinde müzakere ettiğimiz konuları bir noktaya getirdik. Oradan geri adım atmamız söz konusu değil. Bunu karşı tarafa da ilettik, ‘Top artık sizin sahanızda.’ dedik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Madrid’de Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya arasında liderler düzeyinde bir dörtlü zirve yapılacak. Bu zirveye katılmak bizim pozisyonumuzdan geri adım atacağımız anlamına gelmiyor." ifadelerine yer verdi.