Türkiye Uzay Ajansı 5 Şubat akşamı Twitter’dan "#İstikbalGöklerdedir" başlığıyla 9 Şubat’ı işaret eden videolu bir paylaşımda bulundu. 

Videoda konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken 9 Şubat işaret edildi. Samanyolu Galaksisi, Jüpiter ve Ay'a ait fotoğrafların paylaşıldığı video için herhangi bir fikir yürütülemiyor.

World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu

Bu videolu paylaşıma Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise "Hazır mısınız?" diyerek karşılık verdi. 

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) 2018 yılında kuruldu. 2019 itibariyle ise resmi faaliyetlerine başladı. Çalışmalarını uzun süredir sessizce devam ettiren TUA en son tweet’ini 2019 yılında atmış gözüküyor. Bu sessizlik büyük bir haberle bozulacağa benziyor. 

Uzay sektöründe uzun yıllardır yapılan çalışmalar başta ABD ve Rusya tarafından yürütülse de daha sonraları Çin, Hindistan, İsrail gibi ülkeler de bu kervana katıldı. SpaceX gibi özel şirketler de uzay alanında faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin uzay alanındaki teknolojilerde ilerleme yaşayan bu ülkeler arasında yer alması olması gerekendi. 9 Şubat ile işaret edilen haberin insansız Mars veya Ay görevi olacak olması şüphesiz meraklıları ve bütün Türkiye için büyük bir heyecan olacaktır.