Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek

Türkiye ile BAE arasında savunma sanayii işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. 

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yoğunlaşan savunma sanayii işbirliği ilişkilerinin devamı olarak iki ülke devlet yetkilileri ve iki ülke şirketleri Ankara’da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, BAE Tedarik Kuruluşu TAWAZUN Ekonomik Konseyi CEO’su Tarık el-Hüseyni, üst düzey askeri yetkililer ve şirket yöneticileri katıldı.

İki ülke savunma sanayii ilişkilerinin geliştirilmesine dönük gerçekleşen toplantıda iki mutabakat muhtırası imzalandı. Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) ile BAE’deki muadil kuruluş EDDC (Emirates Defense Companies Council) arasında endüstriyel işbirliği konusunda, TR TEST ile Tawazun arasında ise test ve sertifikasyon konusunda mutabakat muhtıraları SSB Başkanı Demir ve TAWAZUN CEO’su Al Hosani şahitliğinde imzalandı.

1992'de Birleşik Arap Emirlikleri'nde faaliyetlerine başlayan Tawazun, 12 sektörde ve 111'den fazla şirket ve yatırım aracının oluşmasına katkılarda bulundu.