Türkiye ile Endonezya, savunma alanında yıllardır sürdürdüğü yakın ilişkiyi genişletmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

5'inci ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı'na katılmak üzere Endonezya'ya giden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, başkent Cakarta'da Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto ile iki ülkenin savunma iş birliğinin artırılmasına yönelik görüştü.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

Toplantı sonrası konuşan Endonezya Savunma Bakanı Subiato, Türkiye'nin önemli bir dost ülke olduğunu ve uzun süredir Endonezya ile ikili çerçevede savunma sektöründe iş birliği inşa ettiğini ifade etti.

Gelecekte iki ülke tarafından kullanılabilecek çok fazla savunma iş birliği alanı olduğunu söyleyen Prabowo Subianto, karşılıklı güven inşa etmek ve iki ülkenin silahlı kuvvetlerinin ve savunma sanayi sektörünün kapasitesini artırmak için bunun derinleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ve Endonezya'nın savunma iş birliği

Türkiye ile Endonezya savunma alanında yakın iş birliğine sahip.  İki ülke arasında 2010 yılında imzalanan savunma sanayii alanında bir iş birliği anlaşması bulunuyor. Bu yakın ilişki, Endonezya ile Türkiye arasında 2020 yılında başlayan bir savunma diyalog forumunun (Endonezya-Türkiye Savunma Diyaloğu Toplantısı) varlığına da yansıyor. 2010 yılında imzalanan anlaşma sonrası iki ülke, çeşitli ürünlerin satışı, teknoloji transferi ve ortak üretim gibi birçok iş birliğine gitti.

Türkiye ile Endonezya arasındaki yakın savunma ilişkisi kapsamında Türkiye, SİHA, zırhlı araç, silah sistemi, savunma yazılımı gibi birçok ürünün satışını gerçekleştirdi:

  • TUSAŞ üretimi 12 adet ANKA SİHA'nın satışı
  • FNSS ve PT Pindad ortaklığında KAPLAN MT (HARIMAU) geliştirilmesi ve üretilmesi
  • Nurol Makina üretimi Yörük 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) satışı
  • Roketsan üretimi KHAN (BORA) füzesi satışı
  • ASELSAN üretimi MUHAFIZ 30 mm Uzaktan Komutalı Silah Sistemi
  • ASELSAN üretimi ZARGANA Denizaltı Torpido Karşı Tedbir Sistemi
  • KaleKalıp üretimi  KMR762 7,62 mm yarı otomatik keskin nişancı tüfeği
  • HAVELSAN üretimi ADVENT Savaş Yönetim Sistemi'nin Arrowhead 140 fırkateynine entegrasyonu