İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve mevkidaşı Zelenski başkanlığındaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü’nde iki ülke arasındaki mutabakatların imza töreni gerçekleştirildi.
 
Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanlığı Arasında Stratejik Endüstriler Alanında İşbirliğine" ilişkin Mutabakat Zaptını içeren protokol, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanı Oleksandr Kamyshin tarafından imzalandı.

g3

Mutabakat Zaptı ile iki ülke arasında; Stratejik endüstriler alanında, karşılıklı iş birliğinin desteklenmesi, başta İnsansız Hava Araçları (İHA) olmak üzere otonom sistemler ile motor Ar-Ge, üretim ve bakım faaliyetleri alanında ortak projelerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Bu mutabakatla devletler arasındaki ortaklığın güçlendirilmesine ve stratejik öneme sahip teknoloji ve endüstrilerin geliştirilmesine katkıda bulunulacak.

Nisan ayının sonunda da Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanlığı, savunma sanayii kompleksindeki iki Ukrayna firmasının Türk şirketi BAYKAR ile üç yeni anlaşma imzaladığını bildirmişti.

Bu iş birliğinin ayrıntıları henüz açıklanmamasına rağmen o dönemde yeni sözleşmelerin Ukrayna'ya "ihracat geliri ve yeni nesil silahlar" kazandıracağı vurgulanmıştı.

Ayrıca, bu yılın Şubat ayı başında Ukrayna'da Bayraktar Servis Merkezi'nin yeri de belirlendi.

Ukrayna'daki Baykar tesisinin faaliyete geçmesi ve ilk üretiminin 2025 yılında yapılması öngörülüyor.