Türk savunma sanayiinin geliştirdiği zırhlı araçlar, dünyanın farklı coğrafyalarında sahne almaya devam ediyor.

Türkiye, askeri yardım kapsamında Gambiya Silahlı Kuvvetleri’ne 2 adet Otokar Cobra 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç hibe etti. 

Askeri yardım kapsamında hibe edilen 2 adet Otokar Cobra TTZA, gerçekleştirilen törenle Gambiya Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Tayvan, F-5 E/F Tiger II filosunu emekli ediyor Tayvan, F-5 E/F Tiger II filosunu emekli ediyor

F7L0nqtXAAAIwKq

Otokar Cobra 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Yüksek güç/ağırlık oranına sahip COBRA, bağımsız süspansiyon sistemi, sürekli dört çeker çekişi, otomatik şanzımanı, otomatik kilitlemeli ön ve arka diferansiyelleri ile tüm dünyada kendi sınıfında en üstün hareket kabiliyeti sunan araçlar arasında yer alıyor.

COBRA’nın tasarımında mayınlara ve araç yanında patlayan parça tesirli patlayıcılara karşı koruma ön planda olup, özel olarak mayın etkisini sönümleyecek şekilde tasarlanmış araç koltukları mürettebatın can güvenliğini sağlıyor. Korumayı artırmak için çelik zırhlı tabana ilave olarak personel bölümü tabanında mayın etkilerini sönümleyen kompozit malzemeden ikinci bir balistik taban yer alıyor. Test alanlarında ve gerçek çatışma koşullarında defalarca sınanan COBRA mürettebat için mayına karşı etkin koruma sağlıyor.

cobra-taktik-tekerlekli-796-650

Her coğrafi koşulda görev almak üzere tasarlanmış COBRA istenildiği takdirde farklı araç tiplerinde amfibi özelliği ile birlikte üretiliyor. Hidrolik tahrikli çift uskurlu itici sistem ile gerektiğinde her türlü derin su geçişine haiz amfibi özelliğine sahip oluyor.

otokar-cobra-efes-796-650

COBRA, modüler gövde yapısı sayesinde  Genel Maksat Aracı, Personel Taşıyıcı, Ambulans, Keşif Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Muharebe Aracı, İleri Gözetleme Aracı, Silah Platformu, NBC Keşif Aracı gibi birçok değişik görevde kullanılabiliyor.

Aynı gövde ve mekanik alt yapı kullanarak çok çeşitli görevlere uygun maliyet ve lojistik etkin bir platform ortaya koyuyor.