TürkiyeGürcistan'a sağlık ve kültür alanındaki desteğinin ardından askerî desteğini de sürdürüyor.

TRT Haber'in haberine göre, Başkent Tiflis'e yakın Orkhevi Askeri Kışlası'nda düzenlenen törende BMC üretimi 4 adet 245-16P 4x4 teknik servis aracı Gürcistan'a teslim edildi. Törene Gürcistan Savunma Bakanı Juanşer Burçuladze ve Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan'ın yanı sıra diğer yetkililer katıldı.

Burçuladze ve Yazgan'ın araçları incelemesinin ardından Albay Altıner ile Gürcistan Savunma Bakanlığı Stratejik Planlama İdaresi Başkanı Albay İoseb Nokalaişvili, devir teslim tutanağını imzaladı. İmza töreninden sonra bir konuşma yapan Yazgan, Gürcü ordusunun lojistik imkanların artırılmasına destek verdiklerini belirterek, "Türkiye'nin Gürcistan Silahlı Kuvvetlerine verdiği destek sürüyor." dedi. İki ülkenin stratejik ortak olduğuna dikkat çeken Yazgan, Türkiye'nin Gürcistan'ın NATO ile devam eden entegrasyon sürecini de desteklediğini ifade etti.

Bakan Burçuladze de yaptığı konuşmada Gürcü tarafa 4 aracın hibe edilmesinin Gürcistan'ın hareketlilik ve karşı hareketlik imkanlarının güçlendirilmesine katkı sağlayacağını söyledi.

ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor

Milli Savunma Bakanlığı, 24 Ocak'ta Gürcistan Savunma Bakanlığı'na lazer telemetreleri ve bir dizi mühendislik ekipmanları hibe etmişti. 27 Aralık 2020 tarihinde ise 35 BMC Neocity 8,5 metrelik dizel otobüs, 12 zırhlı iş makinesi ve çeşitli aparat desteğinde bulunmuştu.