Türkiye dost ve müttefik ülkelerin askeri kapasitelerini artırmak amacıyla yardımlarını sürdürüyor.

Türkiye ile Gürcistan arasındaki Askeri İşbirliği Anlaşmaları çerçevesinde, çeşitli kamyonet, traktör ve diğer askeri ekipman, Gürcistan Savunma Bakanlığı'na hibe edildi.

Bu kapsamda, Gürcistan Ordusu tarafından Marneuli Hava Üssü'nde kullanılmak üzere talep edilen araç ve askeri ekipman, Türkiye Tilfis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan ve Gürcistan Savunma Bakanı Juanşer Burculadze'nin katılımıyla düzenlenen törenle teslim edildi.

Gürcistan Savunma Bakanı Burculadze törende yaptığı konuşmada, "Türkiye, savunma kuvvetlerimizin güçlendirilmesine çok aktif şekilde destek sağlıyor. Gördüğünüz gibi farklı teknik ekipmanlar bize hibe edildi. Biz bu ekipmanları askeri mühendislik taburunda kullanacağız. Bunun için Türkiye hükümetine teşekkür ederiz" dedi.

Büyükelçi Yazgan ise "Bu yardım paketinin ikinci kısmı ve bu paket kapsamında Gürcistan ordusuna Marneuli Havaalanı için teknik ekipman ve araçlar sağladık. NATO-Gürcistan Temel Paketi çerçevesinde Türkiye, Havacılık Girişimi'ne öncülük ediyor. Üçüncü yardım paketinin yakında Gürcistan'a ulaşmasını ümit ediyoruz. Toplamda bu yıl ve geçen yıl savunma kuvvetlerine 6 milyon doların üzerinde ekipman teslim ettik. Türkiye, Gürcistan'ın komşusu olan NATO üyesi bir ülke ve elbette toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyoruz. Askeri yardım, Gürcistan'ın savunma yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

İsmail Demir: Bayraktar TB3’ün bu yıl içinde uçmasını bekliyoruz İsmail Demir: Bayraktar TB3’ün bu yıl içinde uçmasını bekliyoruz

Öte yandan, Türkiye, Gürcistan Savunma Bakanlığı'na, 19 Temmuz 2021'de 4 teknik servis aracı, 24 Ocak 2021'de lazer telemetreleri ve bir dizi mühendislik ekipmanı, 27 Aralık 2020'de 35 BMC Neocity 8,5 metrelik dizel otobüs, 12 zırhlı iş makinesi ve çeşitli aparatlar hibe etmişti.