Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen zırhlı araçlar, bir NATO ülkesinin daha envanterine giriyor.

Türkiye, Estonya Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan "Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç" ihalesi kapsamında yaklaşık 200 milyon avro değerinde 200 adetten fazla zırhlı aracın satışını gerçekleştirilecek.

Türkiye ile NATO müttefiki Estonya arasındaki gerçekleştirilecek zırhlı araç iş birliği, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in 18 Ekim Çarşamba günü Estonya'ya yapacağı ziyaret sırasında imzalanıp nihayete erdirilecek.

Taraflar arasında imzalanacak zırhlı araç sözleşmesi kapsamında Estonya, 2 farklı Türk zırhlı araç üreticisinden 6x6 ve 4x4 zırhlı araç tedarik edecek.

Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek

Her ne kadar sözleşmenin resmi maddeleri netlik kazanmasa da Tallin hükümeti, Otokar'dan yaklaşık 130 milyon avro değerinde zırhlı araç satın alacak. Otokar ile imzalanacak ihracat sözleşmesi kapsamında 2024 yılı ikinci yarısında başlayacak ve 2025 yılı içerisinde tamamlanacak. Sözleşmeye zırhlı araçların tedarikinin yanı sıra bu araçların bakım ekipmanları ve eğitim hizmetleri dahil olacak.

Bunun yanı sıra Baltık ülkesi, başka bir Türk zırhlı araç üreticisinden 4 adet mayın ve EYP temizleme kabiliyetli olmak üzere çok sayıda 4x4 zırhlı aracı envanterine katacak.