Türkiye’nin Şubat 2021’de açıklanan Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında gerçekleşecek ilk ay görevi için hazırlıklar sürerken, Türkiye Uzay Ajansı geçtiğimiz aylarda Ay’a sert iniş yapacak yerli roketin itki sistemini paylaşmıştı. Görevin 2023 yılında gerçekleşmesi planlansa da geçtiğimiz gün TUA’dan yeni bir paylaşım geldi.

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

TUA, sosyal medyada yaptığı yeni paylaşımında Türkiye’nin Ay’a ilk kez ulaşacağı belirtti AYAP-1 görevinde kullanılacak uzay aracının rotasını paylaştı. Yapılan paylaşımda uzay aracının Dünya’dan kalkışından itibaren geçeceği aşamaları da içeriyordu.

AYAP-1 görevinin amacı nedir?

2023 - 2028 yıllarını arasındaki Ay görevleri, Ay Araştırma Programı (AYAP) kapsamında gerçekleştirilecek ve isimlendirilecek. Bu görevlerden birincisi AYAP-1, gönderilecek uzay aracının öncelikle Ay yörüngesinde yüksek çözünürlüklü kameralar ve radyasyon ölçere benzeyen aletlerle bilgi toplanmasını sağlayacak 3 ay sürecek bu aşamanın ardından uzay aracının Ay'a sert iniş yapacağı bildirildi.